Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaTurystykaSzlaki turystyczneWybierz się na spacer po mieście z wirtualnym przewodnikiem

Wybierz się na spacer po mieście z wirtualnym przewodnikiem

Kobieta z telefonem wskazująca na szlaki turystyczne
Aplikację można pobrać bezpłatnie
Znasz Bełchatów? Wiesz, co warto w mieście zobaczyć, jakie zabytki zwiedzić? A może chciałbyś poznać je lepiej? Jeśli tak, zapraszamy na wycieczkę. Trzy szlaki turystyczne i Jabłoniowy Sad czekają na mieszkańców i turystów. Po mieście oprowadza nietypowy przewodnik. Możesz go ,,wynająć” instalując na swoim telefonie specjalną aplikację.

Dzięki niej, z słuchawkami na uszach, we własnym tempie i dowolnym czasie odwiedzisz kilka interesujących miejsc w naszym mieście.

Dla ciekawych dziejów miasta przygotowaliśmy trasę historyczną, dla amatorów aktywności fizycznej – sportowo-rekreacyjną. Jest też specjalny odcinek turystyczny dedykowany całym rodzinom. Wzdłuż wszystkich trzech szlaków stoją charakterystyczne ławki, kosze i stojaki na rowery, wszystkie z symbolicznym emblematem jabłka.

Po Bełchatowie oprowadza nietypowy, bo mobilny przewodnik. Aby z niego skorzystać, wystarczy pobrać bezpłatnie na swój smartfon lub tablet (w systemach Android oraz iOS) aplikację z internetowego sklepu Google Play lub App Store. Jest ona dostępna w dwóch wersjach: polskiej i angielskiej. To niewątpliwie jej duża zaleta, szczególnie wtedy, gdy odwiedzają nas obcokrajowcy.

Gdy założymy słuchawki i damy znać przewodnikowi, że jesteśmy gotowi, ten najpierw poinformuje nas o aktualnej lokalizacji, a następnie poprowadzi do kolejnych punktów na wybranym szlaku. Korzystając z aplikacji, dowiemy się m.in., gdzie iść, co zwiedzić, w którym miejscu zatrzymać się na dłużej. Nie będzie to jednak nudny wykład – i to jest właśnie kolejna zaleta aplikacji. O tym, co widzimy, czego dotykamy, opowiada kilku profesjonalnych lektorów, w tle słychać podkład muzyczny, urozmaicany od czasu do czasu efektami dźwiękowymi, komentarzami, wskazówkami i zagadkami. Nagranie przystosowane są też do odsłuchu w otwartej przestrzeni. Czas nagrania waha się od 30 do 60 minut.

Nie zapomniano jednak o zwolennikach tradycyjnej turystyki. Na ulicach pojawiły się drogowskazy i oznakowania dla zwiedzających (57 tablic kierunkowych), stanęło też 19 dużych tablic z archiwalnymi fotografiami oraz informacjami o miejscach, ludziach, wydarzeniach. Przeczytamy na nich m.in. o Rajskiej Alei i 27 Honorowych Obywatelach Miasta Bełchatowa, ulicy Nadrzecznej, remizie strażackiej, młynie motorowym, synagodze i Bawełniance. Tablice stoją też przy Starym i Nowym Rynku, dworku Olszewskich, kościele pw. Narodzenia NMP, fabryce Frajtaga oraz kościele ewangelickim.

Wycieczkę po mieście można zacząć od ul. Kościuszki 15. Wszystkie szlaki prowadzą zaś do Jabłoniowego Sadu. Skwer przy ul. Okrzei, z pergolami, ławkami i alejkami, budzi zainteresowanie nie tylko w województwie, ale też w całym kraju. Sadu w środku miasta, łączącego tradycję z nowoczesnością, nie spotyka się często.


szlak historycznySzlak historyczny – 4 km Trasa „Bełchatów wczoraj i dziś” przygotowana została z myślą o tych, którzy chcą poznać czy też zgłębić dzieje miasta lub odkryć je na nowo. Obejmuje ona kolejno: Muzeum Regionalne, młyn motorowy, fabrykę Frajtaga, kościół pw. Narodzenia NMP, plac Narutowicza, remizę strażacką, miejsca, w których stały synagoga i kościół ewangelicki, Plac Wolności, Jabłoniowy Sad, a także kościół pw. Wszystkich Świętych w Grocholicach.

Bełchatów – Poznaj historię miasta (Szlak historyczny)

Pobierz aplikację
googleplayPobierz z App Store

szlak sportowySzlak sportowo-rekreacyjny – 5,6 km Ruch, aktywność fizyczna i sportowe atrakcje – to hasła przewodnie szlaku „Energia jest tu”. Zwiedzający zapozna się nie tylko sukcesami bełchatowskich sportowców czy historią najciekawszych, sportowych obiektów (Siatkarskiej Alei Gwiazd, hali Energii i miejskiego stadionu), ale również będzie zajrzeć na skatepark i pumptrack, skąd uda się do Jabłoniowego Sadu.

Poznaj miejsca związane z bełchatowskim sportem (Szlak sportowo-rekreacyjny)

Pobierz aplikację
googleplay  Pobierz z App Store

szlak rodzinnySzlak rodzinny – 3,8 km „Bełchatów pełen dobrej energii” to propozycja dla całych rodzin. Na szlaku znajdują się atrakcje dla młodszych i starszych. Wyruszając z Centrum Informacji Turystycznej, dochodzimy do placu Narutowicza i Siatkarskiej Alei Gwiazd, następnie odwiedzamy Miejskie Centrum Kultury i PGE Giganty Mocy. Następnie przewodnik zaprowadzi nas do miejsca, gdzie czas się zatrzymał, czyli do starego dworku, w którym mieści się regionalne muzeum. Stąd już niedaleko do Jabłoniowego Sadu.

Bełchatów – Szlak rodzinny

Pobierz aplikację
  googleplay  Pobierz z App Store

Szlaki turystyczne okiem kamery

Zobacz film o szlaku historycznym.

Szlak sportowo-rekreacyjny w naszym wideo.

Szlak rodzinny w obiektywie kamery.