Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaTurystykaSzlaki turystyczneWybierz się na spacer po mieście z wirtualnym przewodnikiem

Wybierz się na spacer po mieście z wirtualnym przewodnikiem

szlaki turystyczne 8217

Znasz Bełchatów? Wiesz, co warto w mieście zobaczyć, jakie zabytki zwiedzić? A może chciałbyś poznać je lepiej? Jeśli tak, zapraszamy na wycieczkę. Trzy szlaki turystyczne i Jabłoniowy Sad czekają na mieszkańców i turystów. Po mieście oprowadza nietypowy przewodnik. Możesz go ,,wynająć” instalując na swoim telefonie specjalną aplikację.

Projekt „Energia, natura i tradycja – na bełchatowskim szlaku” ruszył pełną parą. Gotowe są już nie tylko Jabłoniowy Sad i prowadzące do niego trzy turystyczne szlaki, ale działa też mobilna aplikacja, dzięki której z słuchawkami na uszach, we własnym tempie i dowolnym czasie odwiedzimy najciekawsze miejsca.

Dla ciekawych dziejów miasta przygotowano trasę historyczną, dla amatorów aktywności fizycznej – sportowo-rekreacyjną. Jest też specjalny odcinek turystyczny dedykowany całym rodzinom. Od ubiegłego roku wzdłuż szlaków stoją charakterystyczne ławki, kosze i stojaki na rowery, wszystkie z symbolicznym emblematem jabłka. Cały projekt kosztował w sumie 2 mln 13 tys, zł, z czego 1 mln 244 tys. zł miasto pozyskało z unii Europejskiej.

Po Bełchatowie oprowadza nietypowy, bo mobilny przewodnik. Wystarczy pobrać bezpłatnie na swój smartfon lub tablet (w systemach Android oraz iOS) aplikację z internetowego sklepu Google Play lub App Store. Jest ona dostępna w dwóch wersjach: polskiej i angielskiej. To niewątpliwie jej duża zaleta, szczególnie wtedy, gdy odwiedzają nas obcokrajowcy.

Gdy założymy słuchawki i damy znać przewodnikowi, że jesteśmy gotowi, ten najpierw poinformuje nas o aktualnej lokalizacji, a następnie poprowadzi do kolejnych punktów na wybranym szlaku. Korzystając z aplikacji, dowiemy się m.in., gdzie iść, co zwiedzić, w którym miejscu zatrzymać się na dłużej. Nie będzie to jednak nudny wykład – i to jest właśnie kolejna zaleta aplikacji. O tym, co widzimy, czego dotykamy, opowiada kilku profesjonalnych lektorów, w tle słychać podkład muzyczny, urozmaicany od czasu do czasu efektami dźwiękowymi, komentarzami, wskazówkami i zagadkami. Nagranie przystosowane są też do odsłuchu w otwartej przestrzeni. Czas nagrania waha się od 30 do 60 minut. Całość kosztowała miasto 109 tys. 513 zł.

Nie zapomniano jednak o zwolennikach tradycyjnej turystyki. Na ulicach pojawiły się drogowskazy i oznakowania dla zwiedzających (57 tablic kierunkowych), stanęło też 19 dużych tablic z archiwalnymi fotografiami oraz informacjami o miejscach, ludziach, wydarzeniach. Przeczytamy na nich m.in. o Rajskiej Alei i 27 Honorowych Obywatelach Miasta Bełchatowa, ulicy Nadrzecznej, remizie strażackiej, młynie motorowym, synagodze i Bawełniance. Tablice stoją też przy Starym i Nowym Rynku, dworku Olszewskich, kościele pw. Narodzenia NMP, fabryce Frajtaga oraz kościele ewangelickim.

Wycieczkę po mieście można zacząć od ul. Kościuszki 15, gdzie na zwiedzających czekają materiały informacyjno-turystyczne i gadżety. Wszystkie szlaki prowadzą do Jabłoniowego Sadu. Skwer przy ul. Okrzei, z pergolami, ławkami i alejkami, budzi zainteresowanie nie tylko w województwie, ale też w całym kraju. Sadu w środku miasta, łączącego tradycję z nowoczesnością, nie spotyka się często.


szlak historycznySzlak historyczny – 4 kmTrasa „Bełchatów wczoraj i dziś” przygotowana została z myślą o tych, którzy chcą poznać czy też zgłębić dzieje miasta lub odkryć je na nowo. Obejmuje ona kolejno: Muzeum Regionalne, młyn motorowy, fabrykę Frajtaga, kościół pw. Narodzenia NMP, plac Narutowicza, remizę strażacką, miejsca, w których stały synagoga i kościół ewangelicki, Plac Wolności, Jabłoniowy Sad, a także kościół pw. Wszystkich Świętych w Grocholicach.

Bełchatów – Poznaj historię miasta (Szlak historyczny)

Pobierz aplikację
googleplayPobierz z App Store

szlak sportowySzlak sportowo-rekreacyjny – 5,6 kmRuch, aktywność fizyczna i sportowe atrakcje – to hasła przewodnie szlaku „Energia jest tu”. Zwiedzający zapozna się nie tylko sukcesami bełchatowskich sportowców czy historią najciekawszych, sportowych obiektów (Siatkarskiej Alei Gwiazd, hali Energii i miejskiego stadionu), ale również będzie zajrzeć na skatepark i pumptrack, skąd uda się do Jabłoniowego Sadu.

Poznaj miejsca związane z bełchatowskim sportem (Szlak sportowo-rekreacyjny)

Pobierz aplikację
googleplay  Pobierz z App Store

szlak rodzinnySzlak rodzinny – 3,8 km„Bełchatów pełen dobrej energii” to propozycja dla całych rodzin. Na szlaku znajdują się atrakcje dla młodszych i starszych. Wyruszając z Centrum Informacji Turystycznej, dochodzimy do placu Narutowicza i Siatkarskiej Alei Gwiazd, następnie odwiedzamy Miejskie Centrum Kultury i PGE Giganty Mocy. Następnie przewodnik zaprowadzi nas do miejsca, gdzie czas się zatrzymał, czyli do starego dworku, w którym mieści się regionalne muzeum. Stąd już niedaleko do Jabłoniowego Sadu.

Bełchatów – Szlak rodzinny

Pobierz aplikację
  googleplay  Pobierz z App Store