Dzięki niej, z słuchawkami na uszach, we własnym tempie i dowolnym czasie odwiedzisz kilka interesujących miejsc w naszym mieście.
Dla ciekawych dziejów miasta przygotowaliśmy trasę historyczną, dla amatorów aktywności fizycznej – sportowo-rekreacyjną. Jest też specjalny odcinek turystyczny dedykowany całym rodzinom. Wzdłuż wszystkich trzech szlaków stoją charakterystyczne ławki, kosze i stojaki na rowery, wszystkie z symbolicznym emblematem jabłka.
Po Bełchatowie oprowadza nietypowy, bo mobilny przewodnik. Aby z niego skorzystać, wystarczy pobrać bezpłatnie na swój smartfon lub tablet (w systemach Android oraz iOS) aplikację z internetowego sklepu Google Play lub App Store. Jest ona dostępna w dwóch wersjach: polskiej i angielskiej. To niewątpliwie jej duża zaleta, szczególnie wtedy, gdy odwiedzają nas obcokrajowcy.
Gdy założymy słuchawki i damy znać przewodnikowi, że jesteśmy gotowi, ten najpierw poinformuje nas o aktualnej lokalizacji, a następnie poprowadzi do kolejnych punktów na wybranym szlaku. Korzystając z aplikacji, dowiemy się m.in., gdzie iść, co zwiedzić, w którym miejscu zatrzymać się na dłużej. Nie będzie to jednak nudny wykład – i to jest właśnie kolejna zaleta aplikacji. O tym, co widzimy, czego dotykamy, opowiada kilku profesjonalnych lektorów, w tle słychać podkład muzyczny, urozmaicany od czasu do czasu efektami dźwiękowymi, komentarzami, wskazówkami i zagadkami. Nagranie przystosowane są też do odsłuchu w otwartej przestrzeni. Czas nagrania waha się od 30 do 60 minut.
Nie zapomniano jednak o zwolennikach tradycyjnej turystyki. Na ulicach pojawiły się drogowskazy i oznakowania dla zwiedzających (57 tablic kierunkowych), stanęło też 19 dużych tablic z archiwalnymi fotografiami oraz informacjami o miejscach, ludziach, wydarzeniach. Przeczytamy na nich m.in. o Rajskiej Alei i 27 Honorowych Obywatelach Miasta Bełchatowa, ulicy Nadrzecznej, remizie strażackiej, młynie motorowym, synagodze i Bawełniance. Tablice stoją też przy Starym i Nowym Rynku, dworku Olszewskich, kościele pw. Narodzenia NMP, fabryce Frajtaga oraz kościele ewangelickim.
Wycieczkę po mieście można zacząć od ul. Kościuszki 15. Wszystkie szlaki prowadzą zaś do Jabłoniowego Sadu. Skwer przy ul. Okrzei, z pergolami, ławkami i alejkami, budzi zainteresowanie nie tylko w województwie, ale też w całym kraju. Sadu w środku miasta, łączącego tradycję z nowoczesnością, nie spotyka się często.
Poznaj miejsca związane z bełchatowskim sportem (Szlak sportowo-rekreacyjny)
Szlaki turystyczne okiem kamery
Zobacz film o szlaku historycznym.
Szlak sportowo-rekreacyjny w naszym wideo.
Szlak rodzinny w obiektywie kamery.