Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

csongrad wwwPrezydent Mariola Czechowska życzyła młodzieży udanego pobytu i wielu wrażeń

 

Na zaproszenie prezydent Marioli Czechowskiej do naszego miasta przyjechała grupa uczniów z węgierskiego Csongrádu. W programie kilkudniowej wizyty znalazło się m.in. zwiedzanie Bełchatowa, odwiedziny miejskich placówek kultury oraz zajęcia i warsztaty z licealistami z III LO.

 

Od lat tradycyjnie już w okresie zimowym Bełchatów odwiedzają młodzi Węgrzy. Wszystko w ramach wymiany mieszkańców między Bełchatowem a partnerskim Csongrádem. – Cieszę się, że po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19 ponownie możemy Was gościć w naszym mieście. Takie wizyty to okazja to większej integracji, budowania pozytywnych relacji oraz nawiązywania nowych przyjaźni. Życzę miłego pobytu oraz wielu niezapomnianych wrażeń – tak prezydent Mariola Czechowska powitała grupę dziesięciu uczniów oraz ich opiekunów z węgierskiego Csongrádu, którzy do Bełchatowa przyjechali w minioną niedzielę, 5 lutego.

 

Węgrzy będą gościć w naszym mieście do niedzieli, 12 lutego. Towarzyszą im uczniowie i nauczyciele z III Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza. – Nasza młodzież bardzo chętnie angażują się w ten projekt, podobnie zresztą jak było to w latach poprzednich. Do tej wizyty przygotowywaliśmy się od dawna. Wspólnie opracowaliśmy plany warsztatów językowych, ale nie tylko. Wszystko po to, by nasi węgierscy przyjaciele czuli się w Bełchatowie jak najlepiej – mówi Małgorzata Załęczna, wicedyrektor III LO. – Po raz pierwszy biorę udział w takiej inicjatywie. To naprawdę świetny pomysł, bo w ten sposób mogę poszerzyć swoją wiedzę o innym kraju, a także poznać nowych przyjaciół – dodaje uczennica III LO, Roksana.

 

Najważniejsze miejsce w planie tygodniowej wizyty znajduje nauka języków: niemieckiego oraz angielskiego, ale także elementów polskiego i węgierskiego. – Trening języka na żywo jest niezwykle ważny. Dzięki temu projektowi nasi uczniowie mają okazję sprawdzić swoje umiejętności, czy potrafią prowadzić swobodną konwersację, czy są rozumiani. Kluczem do nauki języka obcego jest bowiem mówienie i jeszcze raz mówienie – podkreśla Anna Palińska, nauczyciel języka angielskiego w III LO. – Na początku trochę się stresowałam, czy będę potrafiła się dogadać i złapać dobry kontakt z uczniami z wymiany. Teraz jednak te obawy prysły. Świetnie się rozumiemy i mam nadzieję, że po zakończeniu wizyty będę kontynuować znajomość z kilkoma osobami – dodaje Maja, licealistka z Mickiewicza.

 

Program kilkudniowej wizyty jest bardzo bogaty. Oprócz zajęć w Mickiewiczu, miasto zaplanowało warsztaty w miejskich placówkach oraz liczne atrakcje. Zwiedzanie ekspozycji PGE MCK Gigantów Mocy, lekcja gotowania, próba sił na ściance wspinaczkowej w hali Energia, relaks na miejskim lodowisku czy wizyta w Muzeum Regionalnym to tylko niektóre z nich.

 

A jak pobyt w Bełchatowie oraz pomysł wymiany między uczniami oceniają sami Węgrzy? - Ten projekt to naprawdę świetny pomysł na nawiązanie kontaktów i poznanie się uczniów z różnych krajów. Bardzo mi się tutaj podoba, Bełchatów wydaje się bardzo przyjaznym miastem. Poznałem tu też kilku fajnych nowych znajomych – mówi Máté, uczeń z Csongrádu. – Dzieci mogą poznać nowy kraj, nowych przyjaciół. Uczą się też języków. Cieszymy się, że możemy po raz kolejny tu być – podsumowuje Judit Kustár, opiekunka uczniów z Węgier. 

 

AP

 

Młodzież integruje się z uczniami III LO, zwiedza Bełchatów, a także miejskie placówki kultury i sportoweMłodzież integruje się z uczniami III LO, zwiedza Bełchatów, a także miejskie placówki kultury i sportowe

 

 

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl