Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Mammografia pozwala na wczesne wykrycie małych, często nawet niewyczuwalnych zmian; fot. archiwumMammografia pozwala na wczesne wykrycie małych, często nawet niewyczuwalnych zmian; fot. archiwum

 

Mamy dobrą wiadomość dla bełchatowianki między 50 a 69 rokiem życia. 6 i 7 grudnia będą mogły wykonać bezpłatnie mammografię. Co ważne, na badanie nie trzeba mieć skierowania. Mammobus zaparkuje przy bełchatowskim MCK.


Mammografia to najważniejsza i najskuteczniejsza forma profilaktyki raka piersi. Badanie umożliwia rozpoznanie zmian patologicznych, w tym także tych o charakterze nowotworowym. Kilka razy w roku bełchatowianki między 50 a 69 rokiem życia mogą je wykonać całkowicie bezpłatnie. Wszystko dzięki temu, że miasto Bełchatów co roku przystępuje do Programu Profilaktyki Raka Piersi finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia.


Najbliższa okazja do wykonania mammografii będzie już 6 i 7 grudnia. To właśnie w tych dniach przy Miejskim Centrum Kultury (Plac Narutowicza) stanie specjalny mammobus. Będzie on dostępny między godz. 9 a 17:00.


Aby wykonać badanie, trzeba spełnić kilka warunków. Po pierwsze program skierowany jest do kobiet, które są ubezpieczone, aktualnie nie leczą się z powodu raka piersi i w ciągu ostatnich dwóch lat nie miały wykonanej mammografii w ramach NFZ-u. Jeśli z badania chciałaby skorzystać osoba spoza wskazanej grupy, ma taką możliwość. Będzie ona jednak musiała za nie zapłacić.


By uniknąć kolejek, najlepiej wcześniej się zarejestrować. W tym celu wystarczy zadzwonić pod numer telefonu 42 254 64 17. Istnieje także możliwość zapisów internetowych na stronie medica.org.pl. Co ważne, w trakcie zapisywania należy podać swój PESEL i numer telefonu.

 

Od początku 2022 roku z możliwości darmowej mammografii skorzystało ponad 800 mieszkanek Bełchatowa. Rekordowy pod tym względem był październik, kiedy to w mammobusie pojawiło się aż sto kobiet.

 

Jeśli najbliższy termin darmowych badań jest niedogodny, już teraz mogą sobie zarezerwować czas w przyszłym roku. W pierwszym kwartale planowanych jest bowiem 6 wizyt mammobusu: 9 i 10 stycznia, 6 i 7 lutego oraz 6 i 7 marca 2023 roku.  

 

AP

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl