Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Prezydent Mariola Czechowska oraz wiceprezydenci dziękowali za 30 lat działania na rzecz bełchatowskiej kulturyPrezydent Mariola Czechowska oraz wiceprezydenci dziękowali za 30 lat działania na rzecz bełchatowskiej kultury

 

W tym roku mija dokładnie 30 lat od powstania bełchatowskiego koła Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Minione trzy dekady to historia ludzi, których połączyła pasja do kolekcjonowania monet, banknotów i medali. Z okazji jubileuszu w Muzeum Regionalnym otwarto specjalną wystawę, były wykład o historii PTN-u, wręczono także odznaczenia i wybity okolicznościowy medal. Nie zabrakło również życzeń, m.in. od prezydent Marioli Czechowskiej.


Historia ruchu numizmatycznego w Bełchatowie sięga 1992 roku, kiedy to 8 maja oficjalnie rozpoczęło swoją działalność koło Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Od tego dnia minęło właśnie trzydzieści lat. Przez cały ten okres bełchatowscy numizmatycy organizowali spotkania koleżeńskie, wystawy, przygotowywali i wygłaszali prelekcje o tematyce numizmatycznej. I to właśnie historia Koła, które od 2001 roku decyzją Zarządu Głównego PTN przekształcone zostało w Oddział, była głównym „bohaterem” uroczystości w Muzeum Regionalnym.


Podczas jubileuszu bełchatowscy numizmatycy zaprezentowali swój dotychczasowy dorobek. Między innymi: nadruki na banknotach, biuletyny, foldery, karty pocztowe czy medale Bełchatowa i regionu. Był też okolicznościowy wykład prezesa oddziału Andrzeja Cicheckiego, który podkreślał, że numizmatyka to przede wszystkim ogromna pasja, ale nie tylko. – To setki lat historii zaklętych w monetach, medalach, banknotach. I to właśnie numizmaty mogą nam wiele, i w niezwykle ciekawy sposób, opowiedzieć o naszej historii i kulturze – mówił prezes Cichecki.


Życzenia dalszych lat pięknej działalności złożyła m.in. prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska, która na ręce prezesa przekazał także list gratulacyjny.

 


„30 lat Państwa nieprzerwanej działalności na rzecz polskiej i bełchatowskiej numizmatyki zasługuje na słowa uznania oraz podziwu. Jesteście także wspaniałym przykładem na to, że wspólna pasja, praca i zamiłowanie mogą wiązać na długie lata. (…) Składam również podziękowania za wieloletnią współpracę. Jej efektem są liczne ekspozycje, ale też kilka wspólnie wybitych medali, co wzbogaciło obchodzone rocznice i miejskie święta. Liczę, że w przyszłości zorganizujemy razem jeszcze niejedno przedsięwzięcie promujące numizmatykę” – czytamy w liście prezydent Czechowskiej.

 

Z okazji jubileuszu wybity został okolicznościowy medal, który zaprojektował prezes bełchatowskiego Oddziału. Na awersie znajdują się m.in. herb Bełchatowa wraz z informacją o 285. rocznicy nadania mu praw miejskich, zaś na rewersie widać podobiznę Augusta III Sasa, którego imię nosi bełchatowski oddział PTN. I to właśnie ten okolicznościowy medal wręczono zasłużonym członkom, sympatykom i przyjaciołom.

 

Podczas uroczystości w Muzeum Regionalnym otwarto również wystawę, na której eksponowane są Różnorodne medale, nadruki na banknotach, karty pocztowe i biuletyny. - Bardzo się cieszę, że możemy obchodzić tak piękny jubileusz w naszym muzeum, a przy okazji propagować jakże piękną naukę pomocniczą historii, jaką jest numizmatyka. To również wspaniały sposób na naukę geografii czy kultury. Zachęcam do zwiedzania naszej wystawy i przekonania się, że numizmatyka to pasjonująca dziedzina. Ekspozycja jest o tyle ciekawa, że prezentuje niemal wyłącznie zbiory naszych numizmatyków – mówił dyrektor Muzeum Regionalnego Marek Tokarek, który jednocześnie przypomniał o najnowszej inicjatywie muzeum i Oddziału. – Mamy ogromną prośbę do wszystkich mieszkańców Bełchatowa, o podzielenie się z nami wszelkimi medalami, na których znajduje się nazwa Bełchatów. Wspólnie z PTN-em planujemy bowiem wydać publikację o bełchatowskich medalach na przestrzeni ostatnich czterdziestu-pięćdziesięciu lat – dodał dyrektor Tokarek.


Całemu bełchatowskiemu Oddziałowi Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego gratulujemy pięknego jubileuszu oraz życzymy kolejnych dziesiątek lat pięknej działalności na rzecz numizmatyki, a przez to także naszej lokalnej historii i kultury.

 

AP

 

Medal okolicznościowy przypomina m.in. o 285. rocznicy uzyskania przez Bełchatów praw miejskichMedal okolicznościowy przypomina m.in. o 285. rocznicy uzyskania przez Bełchatów praw miejskich

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl