Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Autor podręcznika, Adam Wojtasik, na co dzień uczy gry na saksofonie w bełchatowskiej szkole muzycznejAutor podręcznika, Adam Wojtasik, na co dzień uczy gry na saksofonie w bełchatowskiej szkole muzycznej

 

Marzysz o nauce gry na saksofonie? Opanowanie tej sztuki jest teraz prostsze, niż mogło by się wydawać. A to za sprawą pierwszego w Polsce „Podręcznika Online”, którego autorem jest nauczyciel bełchatowskiej Państwowej Szkoły Muzycznej I st., a także laureat Nagrody Prezydenta Miasta Bełchatowa z 2018 roku – Adam Wojtasik.

 


Saksofon to instrument coraz bardziej popularny, co widać chociażby podczas różnych przeglądów i konkursów. Nie bez znaczenia jest tutaj także fakt, że z roku na rok rośnie liczba szkół muzycznych z klasami saksofonu. Jestem przekonany, że do takiego rozwoju sytuacji przyczyniają się także czołowi artyści z kręgu muzyki rozrywkowej, którzy w swoich aranżacjach sięgają właśnie po ten instrument. Jest on niezwykle elastyczny, a jego możliwości ekspresyjnych nie da się porównać z żadnym innym – tłumaczy autor podręcznika, Adam Wojtasik.


Podręcznik przeznaczony dla wszystkich, którzy chcą poznać technikę gry na saksofonie i jednocześnie nauczyć się zasad teorii muzyki. Co ważne, mogą z niego korzystać także osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z muzyką. – Saksofon to jeden z niewielu instrumentów, na którym grać można się nauczyć w naprawdę krótkim czasie. Jest łatwy manualnie i nie wymaga takiej precyzji palców, jak na przykład skrzypce. Jeśli dołożymy do tego proste i praktyczne wskazówki, wówczas już po kilku miesiącach można zacząć grać proste melodie – dodaje Adam Wojtasik.


Do podręcznika dołączone są nagrania. Uczeń od pierwszego dźwięku może grać muzykę, doświadczając kolejnych technik i zagadnień. Nagrania są dostępne w dwóch wersjach: saksofon z akompaniamentem i sam akompaniament. Pozwala to usłyszeć „wzór”, a następnie samemu zagrać efekt ćwiczeń. - Nagrania partii saksofonu realizowane były przez moich uczniów o różnym stopniu zaawansowania, przez okres dwóch lat. Dlatego można usłyszeć pewne niedoskonałości, oraz różnice w brzmieniu i sposobie gry, mimo że każdego z nich uczyłem w podobny sposób. To również dowód na to, że każdy uczeń jest inny, każdego należy traktować indywidualnie – podkreśla autor samouczka. Należy w tym miejscu podkreślić, że jest to pierwszy podręcznik do nauki gry na saksofonie, jaki został opracowany od 1958 roku – do tej pory młodzi adepci korzystali z książki Tadeusza Hejdy „Szkoła na saksofon”. Swój udział w powstaniu najnowszego opracowania mieli także stypendysta artystyczny Miasta Bełchatowa Tomasz Orłowski oraz jego tata.

 

Jak czytamy we wstępie do pierwszego w Polsce „Podręcznika Online do gry na saksofonie”, nie zastąpi ono z pewnością bezpośredniego kontaktu z nauczycielem, jednak duża ilość praktycznych wskazówek i przystępny język pozwalają na samodzielną naukę. Jak przekonuje autor, forma online to dodatkowy plus podręcznika. Wszyscy chcący zgłębiać technikę gry na saksofonie, mogą bowiem do niego sięgać w dowolnym czasie. – Mam głęboką nadzieję, że dzięki temu dzieci, młodzież a może także dorośli odkryją nową pasję i tak, jak ja, pokochają ten piękny instrument – mówi Adam Wojtasik.


Jak rozpocząć naukę? Wystarczy wejść na stronę www.adamwojtasik.pl (https://adamwojtasik.pl/jus). Poszczególne tematy (ze względu na ich długość) podzielone są na podstrony, użytkownika nawigują przyciski na dole stron.


Kilka słów o autorze


Adam Wojtasik ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi w 2009 roku. Brał udział w licznych konkursach i przesłuchaniach. Jest laureatem Nagrody Specjalnej Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków na I Międzynarodowym Konkursie Saksofonowym w Łodzi. Już podczas studiów rozpoczął działalność koncertową, współpracując z łódzką pianistką Bogną Dulińską. Był członkiem Big Bandu Akademii Muzycznej w Łodzi pod dyrekcją Jacka Delonga wielokrotnie nagradzanego na konkursach i festiwalach.

 

W 2009 roku wystąpił jako solista, wykonując z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Łódzkiej Koncert na saksofon altowy i orkiestrę smyczkową Es-dur op.109 Aleksandra Głazunowa. W 2010 został zaproszony do udziału w koncercie upamiętniającym ofiary katastrofy smoleńskiej Chicago for Poland – Memorial tribute koncert w Millennium Park w Chicago. W 2015 r. uzyskał "Specialist Certificate Improvisation" w Berklee Colage of Music.

 

Współpracował z Filharmonią Łódzką im. A. Rubinsteina, Filharmonią Kaliską, Teatrem Wielkim i Teatrem Muzycznym w Łodzi. Prowadzi ożywioną działalność koncertową w kraju i za granicą, wykonując zarówno muzykę klasyczną jak i rozrywkową. Obecnie prowadzi klasę saksofonu w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Bełchatowie i Zespole Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi.


W 2018 roku za całokształt pracy w dziedzinie popularyzacji muzyki klasycznej otrzymał Nagrodę Prezydent Miasta Bełchatowa.

 

AP

 

Adam Wojtasik to laureat Nagrody Prezydenta Miasta Bełchatowa z 2018 rokuAdam Wojtasik to laureat Nagrody Prezydenta Miasta Bełchatowa z 2018 roku

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl