Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Na noc muzeów zaprasza dyrektor Marek Tokarek oraz były szkoleniowiec LKS Bogdan StasiakNa noc muzeów zaprasza dyrektor Marek Tokarek oraz były szkoleniowiec LKS Bogdan Stasiak

 

Gry terenowe, turniej strzelecki, tenis stołowy oraz nordic walking – sobotni wieczór 14 maja w bełchatowskim muzeum zapowiada się niezwykle aktywnie. To zresztą nie wszystkie niespodzianki, jakie przygotowaliśmy na zbliżającą się Noc Muzeów. Startujemy o godz. 18:00.


Pierwsza Noc Muzeów (Lange Nacht der Museen) miała miejsce w Berlinie w 1997. Z roku na rok podobne imprezy miały miejsce w coraz większej liczbie miast. Obecnie darmowe zwiedzanie muzeów organizuje kilkaset europejskich miast – wśród nich także Bełchatów. Tegoroczna odsłona akcji w miejskim muzeum upłynie pod znakiem sportu. – Obecnie nasi goście mogą zwiedzać wyjątkową wystawę poświęconą legendzie bełchatowskiego kolarstwa, Janowi Krawczykowi, a także innym zawodnikom sekcji kolarskiej Ludowego Klubu Sportowego. Finisaż ekspozycji planujemy właśnie w trakcie Nocy Muzeów, 14 maja. Przygotowaliśmy też mnóstwo atrakcji, które całym rodzinom pozwolą aktywnie i ciekawie spędzić ten czas – mówi Marek Tokarek, dyrektor bełchatowskiego Muzeum Regionalnego.


Na ekspozycji, do zwiedzania której zapraszamy, oprócz biogramów największych zawodników bełchatowskiego klubu, można zobaczyć także m.in. puchary, medale i archiwalne fotografie. Ale nie tylko. Wśród eksponatów znajdują się bowiem także licencje zawodnicze, oryginalna koszulka mistrza Polski oraz rower Jana Krawczyka. – W ciągu tych sześćdziesięciu lat przez nasz klub przewinęło się wielu uzdolnionych młodych sportowców, którzy zdobywali medale i puchary, ścigali się z największymi kolarzami tamtych czasów, niejednokrotnie z nimi wygrywając. Kolarstwo nie jest sportem drużynowym i być może właśnie dlatego nie jest dziś tak popularny, jak kiedyś. Mam nadzieję, że zwiedzający zainteresują się piękną historią bełchatowskiego kolarstwa, a być może ktoś zechce spróbować swoich sił w tym pięknym, choć wymagającym sporcie – mówi były szkoleniowiec LKS Stomil Bogdan Stasiak.


Wystawa to ważniejszy, ale nie jedyny akcent najbliższej Nocy Muzeów. W programie imprezy znalazło się wiele sportowych atrakcji przeznaczonych dla całych rodzin. – Podczas imprezy członkowie bełchatowskiego klubu Nordic Walking pokażą nam, jak poprawnie chodzić z kijkami, przygotowujemy boisko dla amatorów piłki nożnej. Pomyśleliśmy również o amatorach tenisa stołowego, którzy będą mogli wziąć udział w specjalnej lekcji tej gry, zaś miłośnicy sportów strzeleckich będą mogli wziąć udział w specjalnym turnieju, który organizujemy wspólnie z Sekcją Strzelectwa Sportowego "Iglica” – mówi Cezary Bukowiec z bełchatowskiego muzeum.


Przygotowaliśmy też kilka niespodzianek związanych ze sportem i ruchem. A że ruch to zdrowie, to zapraszamy również na spacer po „wnętrzach dworskich z przełomu XIX i XX wieku” oraz do zapoznania się z historią Bełchatowa i niezwykłymi kronikami. Z kolei miłośnicy broni zapewne skorzystają z możliwości obejrzenia muzealnej kolekcji militariów. Ponadto jak co roku na gości czekać będą przepyszne przekąski i orzeźwiające napoje.


Tegoroczna Noc Muzeów w Muzeum Regionalnym rozpocznie się o godz. 18:00 w najbliższą sobotę, 14 maja. Wstęp na wszystkie ekspozycje oraz udział w zaplanowanych na ten wieczór wydarzeniach jest oczywiście bezpłatny. A na sportowo będziemy się bawić w Dworku Olszewskich do godz. 23:00.

AP

 

Na wystawie zobaczyć można wiele eksponatów związanych z historią bełchatowskiego kolarstwaNa wystawie zobaczyć można wiele eksponatów związanych z historią bełchatowskiego kolarstwa

 

Plakat dotyczący Nocy Muzeów 2022Plakat dotyczący Nocy Muzeów 2022

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl