Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Na zdjęciu grupa dzieci podczas warsztatów robienia tradycyjnych pisanek wielkanocnychNa warsztatach dzieci zrobią własnoręcznie tradycyjną pisankę; fot. archiwum

 

Z myślą najmłodszych bełchatowianach muzeum regionalne przygotowało wielkanocną ofertę edukacyjną. Podczas zajęć dzieci poznają m.in. jakie są świąteczne zwyczaje, własnoręcznie zrobią tradycyjną pisankę, dowiedzą się również, jaka jest różnica między śmigusem a dyngusem. Do udziału w zajęciach zapraszamy grupy z przedszkoli oraz szkół podstawowych.


Tradycyjnie już w okolicach świąt wielkanocnych muzeum regionalne organizuje specjalne zajęcia i warsztaty. Ich uczestnicy – przedszkolaki oraz uczniowie bełchatowskich szkół – mają okazję poznać tradycje i obrzędy związane z tym wyjątkowym czasem. I to nie tylko regionalne, ale także zwyczaje kultywowane w różnych częściach świata. Podobnie będzie i w tym roku. W ofercie nie zabraknie także warsztatów, prezentacji multimedialnych oraz wykładów.

 

Zajęcia prowadzone będą między 4 a 8 kwietnia. Grupy zainteresowane udziałem w lekcjach można zgłaszać do końca marca. Zapisy prowadzone są w sekretariacie Muzeum Regionalnego w Bełchatowie przy ul. Hellwigów 11 oraz telefonicznie – wystarczy zadzwonić pod numer 44 633 11 33.


Szczegółowy opis poszczególnych zajęć, ich terminy oraz koszt 


1. „Historyczność postaci Jezusa”
Zestawienie źródeł historycznych z okresu wczesnego chrześcijaństwa oraz próba ich analizy.
Minimalny wiek uczestników: 15 lat,
Termin: 4, 6, 8 kwietnia 2022 r.
Koszt: 4 zł/osoba.

2. Pisanki opoczyńskie. Warsztaty z artystkami ludowymi z Bielowic.
Dzieci przynoszą ze sobą jajko ugotowane na twardo, najlepiej o jasnej skorupce, na którym naniosą tradycyjne wzory pisakiem opoczyńskim. Następnie jajeczka zostaną ufarbowane. Reszta materiałów - na miejscu.
Minimalny wiek uczestników: 6 lat,
Termin: 5 kwietnia 2022 r.
Koszt: 5 zł/osoba.

3. „ABC – Chleba chcę!” – warsztaty.
Od tysięcy lat jest jednym z podstawowych produktów żywnościowych w diecie człowieka. Jest ważnym symbolem religijnym, a także elementem tradycji. Zapach świeżo pieczonego chleba zawsze gromadził wokół siebie rodziny, chlebem się dzielono, a także "za chlebem" wyjeżdżano. Podczas warsztatów poznamy historię i rodzaje chlebów oraz wykonamy zdrowe i przaśne chlebki wielkanocne, znane w tradycji słowiańskiej jako podpłomyki.
Minimalny wiek uczestników: 9 lat,
Termin: 4, 6, 8 kwietnia 2022 r.
Koszt: 4 zł/osoba.


4. „Ja nie biję, wierzba bije, palma bije, nie zabije…”
Warsztaty tworzenia tradycyjnej palmy poprowadzi artystka ludowa z Komornik – Wanda Pilch, mająca wieloletnie doświadczenie w tworzeniu ludowych ozdób świątecznych. Do stworzenia tradycyjnego symbolu Niedzieli Palmowej potrzebne są gałązki wierzbowe, bukszpan, kolorowe kwiaty i bibuła. Uczestnicy wszystkie materiały otrzymają na miejscu – w tym przygotowane własnoręcznie przez artystkę kwiaty, a gotową palmę zabiorą do domu.
Wiek uczestników: od 10 lat.
Termin: 7 kwietnia 2022 r.
Koszt: 8 zł/osoba.

 

5. „W wielkanocnym koszyczku”
Podczas zajęć dzieci poznają zwyczaje i obrzędy wielkanocne. Lekcja zakończona wykonaniem prostej pracy plastycznej. Zajęcia skierowane do przedszkolaków oraz uczniów klas 1-3. p
Termin: , 6, 8 kwietnia 2022 r.
Koszt: 4 zł/osoba.

6. „Wielkanoc na świecie” - prezentacja multimedialna
Lekcja przybliża obrzędy i zwyczaje wielkanocne kultywowane w różnych częściach świata. Zajęcia skierowane do uczniów szkół podstawowych klas 4-8.
Termin: 4, 6, 8 kwietnia 2022 r.
Koszt: 4 zł/osoba.

 

AP

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl