Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Wybory do Młodzieżowej rady Miejskiej poprzedzone były organizowaną w szkołach kampanią  wyborczą Wybory do Młodzieżowej rady Miejskiej poprzedzone były organizowaną w szkołach kampanią wyborczą

Dzisiaj, tj. 4 listopada, bełchatowskie szkoły przeprowadziły wybory do Młodzieżowej Rady Miejskiej. W tym gremium mogą się znaleźć po jednym przedstawicielu ze szkół podstawowych oraz po dwóch z ponadpodstawowych i zespołów szkół. Dla młodzieży to ważna lekcja demokracji i obywatelskiej postawy.

 

Jednodniowe wybory w szkołach, przeprowadzane według zarządzenia Prezydenta Miasta Bełchatowa nr 282/2021 z 4 października 2021 r., rozpoczęły się dzisiaj o godzinie 9.00. Wcześniej w placówkach powołane zostały trzyosobowe komisje wyborcze, utworzono listy kandydatów oraz osób uprawnionych do głosowania. Startujący do Młodzieżowej Rady Miejskiej mieli możliwość przeprowadzenia własnej kampanii wyborczej, w której zabiegali o poparcie szkolnych kolegów. Przygotowane zostały według obowiązujących wzorów karty do głosowania, a uczniowie przed ich otrzymaniem musieli potwierdzić swoją tożsamość. Procedura wyłaniania przedstawicieli młodzieżowej rady była bardzo zbliżona do tradycyjnych wyborów.

 

Wybory przeprowadzono między innymi w Szkole Podstawowej nr 8. Tu ustawiały się kolejki chętnych, by oddać swój głos. – To pierwsze wybory w ich życiu, dla wszystkich jest to duże przeżycie, dla nas również. Przygotowywaliśmy się do tego dnia, dzisiejsze wybory były poprzedzone kampanią, kandydaci przedstawiali swój program, były nawet cukierki wyborcze – mówi Maria Łazuga dyrektor szkoły.

 

O tym, by ponownie w Sali Herbowej zasiedli młodzi radni, w maju tego roku zdecydowali w dniu Samorządu Terytorialnego radni miejscy. - Bardzo zależy nam, samorządowcom, na tym, żeby demokratyczne idee promować już wśród najmłodszych. To uczy zarówno postawy obywatelskiej, jak i pokazuje, że w demokratycznym kraju każdy głos jest ważny. Dla uczniów to również żywa lekcja wiedzy o społeczeństwie – mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa.   

 

Do 12 listopada oryginalne protokoły z ustaleniem wyników ze szkół mają być przekazane do Rady Miejskiej. Następnie zwołana zostanie pierwsza sesja tego gremium. Kadencja Młodzieżowej Rady Miejskiej trwać będzie dwa lata.   

Dla uczniów to pierwsze tej rangi wybory w ich życiuDla uczniów to pierwsze wybory w ich życiu tej rangi

 

Uczniowie zostali zapoznani z procedurą wyborczą. Głos mogli oddać tylko na jednego kandydata. Uczniowie zostali zapoznani z procedurą wyborczą. Głos mogli oddać tylko na jednego kandydata

KR

       

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl