Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsEdukacjaWystartował maturalny maraton

Wystartował maturalny maraton

Maturzyści z III Liceum Ogólnokształcącego czują się dobrze przygotowani do egzaminu dojrzałościMaturzyści z III Liceum Ogólnokształcącego czują się dobrze przygotowani do egzaminu dojrzałości

 

Punktualnie o godzinie 9:00 rozpoczęła się Matura 2021. Kilkudziesięciu maturzystów z III Liceum Ogólnokształcącego, podobnie jak ich koledzy w całym kraju, przystąpiło dziś do egzaminu z języka polskiego. Tak jak  w roku ubiegłym, matura odbywa się w reżimie sanitarnym. Zdających obowiązują także nowe wymagania egzaminacyjne.

 

Na początek język polski, w kolejnych dniach matematyka, język obcy i wybrane przez maturzystów przedmioty. Do egzaminów w III Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza przystępuje zarówno 70-ciu tegorocznych abiturientów, jak i absolwenci z wcześniejszych roczników. Jak sami mówią, mimo tego, że w związku z epidemią COVID-19 od wielu miesięcy uczyli się zdalnie, są dobrze przygotowani.

– Myślę, że gdybyśmy normalnie chodzili do szkoły, czułbym się pewniej. Podchodzę jednak na spokojnie, mam pozytywne podejście. Wierzę, że będzie dobrze – mówi z uśmiechem Jakub. Podobne podejście ma Wiktoria, które przyznaje, że czuje lekki stres przed jednym przedmiotem. – Trochę boję się matematyki, jak zresztą większość moich kolegów i koleżanek. Mimo wszystko jednak mam nadzieję, że będzie dobrze – dodaje. Z kolei Marceli, który wybiera się na politechnikę, najpewniej czuje się właśnie z „królowej nauk”. – Myślałem, że będę się bardziej stresował, a czuję się lepiej, niż przed zwykłym sprawdzianem. Przygotowania nie były łatwe, bo jednak nauka przy komputerze to nie to samo, co w szkole. To wymagało od nas o wiele większego wysiłku i zaangażowania. Tak więc egzamin dojrzałości zdajemy już od dłuższego czasu, a matura to tylko jego podsumowanie – podsumowuje Marceli.

Aby jak najlepiej przygotować tegorocznych absolwentów do matury, oprócz nauczania zdalnego, uczniowie mogli liczyć na duże wsparcie nauczycieli. – Prowadziliśmy intensywne konsultacje zdalne i bezpośrednie, oczywiście z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Uczniowie bardzo chętnie korzystali z tej formy wsparcia. Cieszymy się, że chcieli czerpać i porządkować swoją wiedzę aż do ostatnich chwil przed maturą – tłumaczy wicedyrektor III LO Małgorzata Załęczna. – Za wszystkich trzymamy mocno kciuki. Wierzę, że nasi uczniowie osiągną dobre wyniki i dostaną się na wymarzone przez siebie studia – dodaje wicedyrektor Załęczna.

 

>>> Zobacz fotogalerię: Matura 2021

Tegorocznay matura będzie przeprowadzona na podstawie nowych wymagań egzaminacyjnych, które – w zależności od przedmiotu – zmniejszone zostały o 20-30 proc. w stosunku do tych określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Maturzysta – tak jak w latach ubiegłych – musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego na poziomie podstawowym. Maturzyści nie muszą w tym roku przystępować obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym, czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Jednak większość z podchodzących do matury w Mickiewiczu podchodzi do egzaminów na poziomie rozszerzonym.

 

– Wybrałam polski, angielski i WOS. Mam nadzieję, że dzięki temu dostanę się na wymarzoną pedagogikę albo pielęgniarstwo – mówi Wiktoria. Z kolei biologia, angielski i matematyka to przedmioty, z których na poziomie rozszerzonym zdawać będzie Jakub. – Nie mam jeszcze dokładnie sprecyzowanych planów dotyczących studiów, prawdopodobnie będzie to AWF. Najpierw jednak trzeba zdać maturę – dodaje z uśmiechem Jakub.

Podobnie jak w zeszłym roku abiturienci nie muszą przystępować do dwóch – obowiązkowych w latach ubiegłych – egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego. Przeprowadzane zostaną one wyłącznie dla tych zdających, którzy muszą przedstawić wynik uzyskany z egzaminu w części ustnej w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną.

 

Matura 2021 – harmonogram i wymagania

 

Czas trwania egzaminów pisemnych – tak jak w latach ubiegłych – zależy od przedmiotu, który maturzysta zdaje i od jego poziomu. Na przykład egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym trwa 170 minut, a na rozszerzonym – 180 minut.

 

We wtorek, 4 maja, maturzyści zmierzą się z językiem polski, dzień później z matematyką, zaś w czwartek, 6 maja, pisać będą język angielski. Egzaminy pisemne będą się rozpoczynały o godz. 9:00 i 14:00. Pisemna część matury zakończy się 20 maja. Sesja egzaminów ustnych rozpocznie się 19 maja i potrwa do 21 maja. Egzaminy ustne będą przeprowadzane według harmonogramów ustalonych przez przewodniczących zespołów egzaminacyjnych.

 

Aby zdać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. W przypadku przedmiotu do wyboru nie ma progu zaliczeniowego, wynik z egzaminu służy tylko przy rekrutacji na studia.

 

Abiturienci, którzy nie będą mogli z przyczyn losowych lub zdrowotnych przystąpić do egzaminów w sesji majowej, będą mogli przystąpić do nich w sesji dodatkowej w czerwcu. Jej termin wyznaczono na 1-16 czerwca.

 

Świadectwa maturalne zostaną przesłane do szkół przez okręgowe komisje egzaminacyjne do 5 lipca br. Tego samego dnia ogłoszone zostaną również ogólnopolskie wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego.

 

Wszystkim maturzystom życzymy powodzenia.

AP

 

Do matury w Mickiewiczu podchodzi m.in.  70-ciu tegorocznych absolwentówDo matury w Mickiewiczu podchodzi m.in. 70-ciu tegorocznych absolwentów

 

Matura, podobnie jak w roku ubiegłym przeprowadzona będzie w reżimie sanitarnymMatura, podobnie jak w roku ubiegłym, przeprowadzona będzie w reżimie sanitarnym