Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsKulturaCześć ich pamięci

Cześć ich pamięci

Bełchatów upamiętni 69. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W pobliżu Muzeum Regionalnego powstanie wielkoformatowa grafika upamiętniająca Żołnierzy Armii Krajowej. Zobaczymy na niej m.in. powstańców związanych z historią naszego Miasta i okolicznych miejscowości: Ludwika Danielaka, Stefana Grota Roweckiego, Stanisława Sojczyńskiego – pseudonim „Warszyc” oraz Jana Szelągowskiego, Kazimierza Tyszkę i Tadeusza Kowalczyka.

 

Mural ozdobi jedną ze ścian budynku znajdującego się tuż obok parkingu przy ul. 9-go Maja. Jego opracowaniem i przygotowaniem zajmie się trzech artystów: Mariusz Gorzelak, bełchatowianin, grafik, asystent na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, Jacek Niewieczerzał, malarz, dyrektor Muzeum Regionalnego w Bełchatowie oraz Stanisław Stachura, Prezes Związku Polskich Artystów Plastyków w Łodzi.

 

Inauguracja akacji została zaplanowana na 1. sierpnia, czyli w rocznicę wybuchu Powstania. „Malowanie rozpocznie się tuż po godz.17:00 – kiedy zamilkną syreny, zaś od ok. godz. 15:00 będą trwały przygotowania. Grafika będzie powstawała przez kilka dni – tj. 2,3 i 4 sierpnia. Chcielibyśmy ukończyć ją najpóźniej w najbliższy poniedziałek” – mówi Jacek Niewieczerzał, Dyrektor Muzeum Regionalnego w Bełchatowie, współtwórca muralu. Akcja malowania wielkoformatowej grafiki poświęconej Żołnierzom Armii Krajowej, Konspiracyjnego Wojska Polskiego jest jednym z wydarzeń cyklu „Lato w mieście”, którego inicjatorem jest Prezydent Miasta Bełchatowa. Współorganizatorem akcji jest Muzeum Regionalne w Bełchatowie.

 

 

Autor, zamieściła: AD-A