Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualnościIdą razem przez życie od pół wieku

Idą razem przez życie od pół wieku

Jubileusze USC 8368Złote Gody to wielkie święto oraz ich rodzin i najbliższych

 

Były medale, kwiaty i życzenia kolejnych wspólnych lat. Złote Gody sześciu bełchatowskich par były pełne wzruszeń. Podczas uroczystości w Sali Ślubów w Muzeum Regionalnym jubilaci otrzymali specjalne medale Prezydenta RP za długoletnie pożycie małżeńskie.

Jak pisał Konstanty Ildefons Gałczyński „Nie wystarczy pokochać, trzeba jeszcze umieć wziąć tę miłość w ręce i przenieść ją przez całe życie”. I tak już od ponad pół wieku tą drogą przemierza sześć bełchatowskich par małżeńskich: Elżbieta i Marek Korzeniowscy, Stanisława i Alfred Hamczykowie, Wanda i Henryk Pogodzińscy, Teodozja i Zbigniew Krygierowie, Halina i Bronisław Ugorscy oraz Anna i Bolesław Gotwaldowie. Podczas uroczystości w Sali Ślubów w Muzeum Regionalnym odebrali gratulacje oraz okolicznościowe medale.

– Ponad pięćdziesiąt lat temu ślubowaliście sobie Państwo miłość, wierność i uczciwość małżeńską. Te lata były świadkami szczęścia, wzajemnej opieki i wsparcia. Pewnie zdarzały się również trudniejsze momenty, jednak dochowaliście Państwo złożonej przysięgi i dziś jesteście wzorem do naśladowania dla młodych małżonków. Pragnę złożyć serdeczne gratulacje oraz życzyć kolejnych wspólnie przeżytych lat w zdrowiu i miłości – mówi wiceprezydent Bełchatowa Łukasz Politański, który wręczył jubilatom medale Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.

Złote Gody to niezwykłe wydarzenie dla Jubilatów, ale też okazja do rozmowy na temat recepty na udane życie małżeńskie. Każda z par ma swoją historię, jednak w każdej z nich przewija się wspólny mianownik – miłość i oddanie. – Dzień za dniem tak szybko mija, że nawet nie wiadomo kiedy te pięćdziesiąt lat minęło – mówi Stanisława Hamczyk. – Żeby przeżyć tyle lat to trzeba być bardzo wyrozumiałym, umieć przebaczać, nie przyjmować wszystkiego zbyt dosłownie. Potrzeba również dużo cierpliwości – dodaje Elżbieta Korzeniowska. W podobnym tonie o swoim sposobie na udane wspólne życie mówią państwo Wanda i Henryk Pogodzińscy. – Żeby przeżyć te 50 lat to przede wszystkim potrzeba dużo zrozumienia i łaski Bożej. Życie nie jest usłane różami. Było dobrze, alby bywało również źle. Wiele razy przypominaliśmy sobie przysięgę małżeńską i to dodawało nam sił. Przez wszystko przeszliśmy razem i jakoś daliśmy radę – dodają.

Podczas uroczystości Złotych Godów małżonkowie wracali wspomnieniami do wydarzeń sprzed ponad pół wieku, kiedy poznali się i zawarli związek małżeński. – Poznaliśmy się na zabawie, na ostatkach. Pracowaliśmy w jednej firmie, ale prawdopodobnie mąż wcześniej miał na mnie oko. Poprosił mnie do tańca i od razu tańczyliśmy, jakbyśmy znali się całe życie. Spodobało mi się, że tak dobrze tańczy i od razu zaiskrzyło. Od tego momentu zaczęliśmy ze sobą chodzić i lepiej poznawać. Zawsze robił wszystko, żeby mi się podobać – opowiada Halina Ugorska.

Moment, w którym uświadomili sobie, że „to właśnie to” wspominali z rozrzewnieniem również państwo Anna i Bolesław Gotwaldowie. – Z małżonką krótko ze sobą chodziliśmy, bo wszystkiego było miesiąc. Zawarliśmy związek małżeński i szczęśliwie ciągniemy go dalej. Żona siedziała na ławce przed domem, a ja jechałem. Spojrzałem, siedzi dziewczę. Podszedłem, zagadałem no i sprawa załatwiona. Umówiliśmy się. Po kilku dniach spotkałem ją na ulicy, oglądała wystawę. Odprowadziłem do domu i powiedziałem: „Nie będziemy tu przedłużać sprawy. Ty mi się podobasz. Jeśli ja też Ci się podobam, to weźmy ślub”. Żona się zgodziła i tak jesteśmy razem już ponad pięćdziesiąt lat – mówią trzymając się ciągle za ręce.

 

>>> Zobacz fotogalerię: Jubileusz Złotych Godów

Wszystkim szczęśliwym parom obchodzącym Złote Gody serdecznie gratulujemy. Jednocześnie przypominamy, że małżonkowie, którzy wspólnie przeżyli minimum 50 lat, mogą złożyć w Urzędzie Stanu Cywilnego wniosek o przyznanie przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej medalu za długoletnie pożycie małżeńskie. Wnioski w tej sprawie trafiają następnie do urzędu wojewódzkiego, który, po weryfikacji dokumentów, przekazuje sprawę do Kancelarii Prezydenta RP. Procedura trwa od 6 do 8 miesięcy. Więcej informacji udzielają pracownicy bełchatowskiego USC pod numerem tel. 44 733 52 96.

AP

 

Gratulacje i życzenia jubilatom złożył wiceprezydent Łukasz PolitańskiGratulacje i życzenia jubilatom złożył wiceprezydent Łukasz Politański