Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualnościTrzej Królowie poprowadzą orszak

Trzej Królowie poprowadzą orszak

 Orszak poprowadzą Trzej Królowie: Kacper, Melchior i BaltazarOrszak poprowadzą Trzej Królowie: Kacper, Melchior i Baltazar

 

W piątek, 6 stycznia, ulicami Bełchatowa tradycyjnie przejdzie orszak Trzech Króli. Już po raz jedenasty w taki sposób będą świętować Uroczystość Objawienia Pańskiego. Orszak wyruszy z kościoła na os. Dolnośląskim i zakończy się w ogrodach parafialnych przy ul. Kościuszki.

„Niechaj prowadzi nas Gwiazda!” – tak brzmi hasło tegorocznego orszaku. Jego organizatorzy chcą w ten sposób zwrócić uwagę na gwiazdę, która była znakiem i przewodnikiem dla mędrców w drodze do Betlejem. „Wędrując za gwiazdą będziemy śpiewać kolędy i zastanawiać się nad znaczeniem tego znaku wspomnianego w Ewangelii wg św. Mateusza. Chcemy także w ten sposób włączyć się w obchody Roku Kopernikańskiego” – czytamy w komunikacie na oficjalnej stronie Fundacji „Orszak Trzech Króli”.

Podobnie, jak w ponad 600 miastach, w piątek, 6 stycznia, barwny korowód przejdzie także ulicami Bełchatowa. Orszak rozpocznie się o godz. 11.30 mszą św. w parafii na os. Dolnośląskim. Po nabożeństwie, czyli ok. godz. 12:30, Trzej Królowie wraz z uczestnikami orszaku przejdą ulicami: Wyszyńskiego, Lipową, Pileckiego, Rodziny Hellwigów i Kościuszki do kościoła pw. Narodzenia NMP. Podobnie jak w latach ubiegłych, prowadzący orszak Kacper, Melchrior i Baltazar symbolizować będą trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę. W świtach pójdą uczniowie bełchatowskich szkół, których kolorowe stroje świadczyć będą o przynależności do jednego z trzech królewskich dworów. W trakcie Orszaku będą rozdawane uczestnikom korony i śpiewniki.

Na trasie przemarszu ustawione zostaną sceny: „Zapowiedź Światła: Zwiastowanie” (przy kościele na os. Dolnośląskim), „Przebudzenie pasterzy: Wstańcie, chodźmy” (przy rondzie gen. Andersa), „Trzej Mędrcy ze Wschodu: Idziemy za światłem” (przy Muzeum Regionalnym), „Kolęda dla wracających” (przy pomniku Jana Pawła II) i ostatnia „Pokłon Dzieciątku” (stajenka w ogrodach parafialnych przy ul. Kościuszki). To właśnie tam Kacper, Melchior i Baltazar pokłonią się Dzieciątku. Następnie o godz. 14:00 zaplanowano wspólne kolędowanie.

Organizatorami tegorocznej, jedenastej już bełchatowskiej odsłony Orszaku Trzech Króli są: Dziekan Dekanatu Bełchatowskiego, Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej „Wspólnota”, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Łódzkiej Oddział w Bełchatowie oraz Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie. Wydarzenie patronatem honorowym objęła zaś prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska.

 

AP 

 

Plakat dotyczący Orszaku Trzech Króli