Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsSportSukcesy bełchatowskich szachistów

Sukcesy bełchatowskich szachistów

Z ostatniego Łódzkiego Festiwalu Szachowego zawodnicy UKS "Jedynka" przywieźli pięć medaliZ ostatniego Łódzkiego Festiwalu Szachowego zawodnicy UKS „Jedynka” przywieźli pięć medali

 

 

Złoto, dwa srebra i dwa brązy, a do tego tytuł najlepszych graczy w danej kategorii – oto rezultaty, jakie osiągnęli bełchatowscy szachiści podczas IV Łódzkiego Festiwalu Szachowego. Zadowalająco wypadły też ostatnie mistrzostwa w Szczyrku, w których udział wzięło dwoje zawodników z klubu UKS „Jedynka”.

 

 

– Cieszę się, że uczniowie w naszym mieście grają w szachy już od najmłodszych lat. To wyjątkowa dyscyplina – wymaga od zawodnika strategicznego myślenia, cierpliwości i koncentracji, ale także szybkiego reagowania. Z czasem szachy stają się dla nich nie tylko sportowym wyzwaniem, ale także pasją. Nasi młodzi szachiści pokazują, że zaangażowanie, konsekwencja w działaniu, a przy tym ciężka praca to klucz do sukcesu. Ich osiągnięcia nie tylko nas cieszą, ale też napawają dumą. Gratuluję zawodnikom, a także ich rodzicom oraz trenerom, którzy uczą, jak dobrze grać, i wspierają na każdym kroku – powiedział wiceprezydent miasta Łukasz Politański.

 

Sukces goni sukces. Zdanie to doskonale opisuje to, co dzieje się w sekcji szachowej Uczniowskiego Klubu Sportowego „Jedynka”. – Tytuł mistrza Polski z 2019 roku zobowiązuje. Dwanaście awansów do Mistrzostw Polski 2020, tytuł kandydata na mistrza – wywalczony przez jedną z naszych zawodniczek, rekordowa liczba punktów – to tylko niektóre sukcesy naszych szachistów – mówi Barbara Leszczyńska, opiekunka UKS „Jedynka”.
Równie dobrze dla młodych bełchatowian zaczął się rok 2020. Z IV Łódzkiego Festiwalu Szachowego, który odbył się 1 marca, pięcioro zawodników wróciło z medalami. Jak czytamy na stronie SP nr 1 w Bełchatowie, złotym medalistą turnieju w kategorii dzieci w wieku 11-12 lat został Olivier Gawlik. Srebrne medale trafiły do Adama Feslera, Alana Knapika, z kolei brązowe do Adama Haładaja i Michaliny Semeradt. Na tym nie koniec. Młodzi szachiści z Bełchatowa znaleźli się także na premiowanych miejscach tuż za podium, czyli czwartym – Jakub Ferliński, Oliwier Jaśkiewicz, Piotr Stępiński, i piątym – Paweł Skrzypiec. Ponadto trzy dziewczynki – Weronika Błaźniak, Michalina Semeradt i Alicja Kokoszka – w swoich kategoriach wiekowych okrzyknięte zostały najlepszymi zawodniczkami turnieju.

 

Wzorując się na swych starszych kolegach, również najmłodsi szachiści sukcesywnie pną się do góry w ogólnopolskich rankingach. W ostatnim czasie swoje szachowe umiejętności na Mistrzostwach Polski Młodzików do lat 10 w Szczyrku sprawdzali Małgorzata Kruszewska i Franciszek Skrzypiec. Głównym organizatorem imprezy był Polski Związek Szachowy. Zasady były jasno określone. Szachiści, osobno dziewczynki, osobno chłopcy, rywalizowali w systemie szwajcarskim, na dystansie 9 rund. Szachiści musieli zmieścić się w wyznaczonym czasie 90 minut, a na każde posunięcie mieli 30 sekund. Z pewnością nie były to łatwe rozgrywki. Ale bełchatowianie spisali się wyśmienicie. W swoich kategoriach wiekowych Małgorzata Kruszewska awansowała z 47 na 31 miejsce, a Franciszek Skrzypiec – z 60 na 40. Ostatecznie dało im to obojgu 11 miejsce na mistrzostwach. Znaczącym sukcesem jest również podwyższenie przez zawodniczkę UKS „Jedynka” swojej kategorii szachowej.

– Nasi podopieczni bardzo często wyjeżdżają na różnorodne turnieje szachowe. Czasem zdarza się, że wracamy z jednych i zaraz wyjeżdżamy na następne. I dla dzieci, i dla nas trenerów, a także dla rodziców, są to ważne momenty. Podczas takich rozgrywek młodzi szachiści nabywają doświadczenia, uczą się, jak radzić sobie ze stresem na zawodach, a co równie ważne nawiązują też kontakty z zawodnikami z całego kraju – mówi Barbara Leszczyńska i dodaje: – A że dzieci często z tych spotkań przywożą medale, dyplomy, wyróżnienia czy nawet wyższe noty rankingowe, to nasza radość i duma rosną wprost proporcjonalnie. Obecnie młodzi szachiści przygotowują się do VII Zimowego Turnieju Szachowego w Kaliszu, a odbędzie się on już w najbliższą niedzielę, 8 marca.

 

Uczniowski Klub Sportowy „Jedynka” od kilku już lat działa przy Szkole Podstawowej nr 1 w Bełchatowie. Jako klub licencjonowany zrzesza kilkudziesięciu młodych szachistów. Są wśród nich zarówno młodsze dzieci, które dopiero naukę rozpoczynają, jak i uczniowie ostatnich klas szkoły podstawowej. Spotkania odbywają się popołudniami, w kilku grupach wiekowych.

 

Warto podkreślić, że w klubie UKS „Jedynka” tajniki gry w szachy zgłębiają nie tylko uczniowie SP nr 1. – W naszych zajęciach uczestniczą również uczniowie innych bełchatowskich podstawówek. Są dzieci m.in. z Ósemki, Dziewiątki czy Trójki. Jesteśmy otwarci i chętnie przyjmujemy w nasze szeregi wszystkich, którzy tak jak my po prostu kochają szachy – dodaje Barbara Leszczyńska.

 

KZB

Fot. UKS „Jedynka”

 

Najmłodsi bełchatowscy szachiści zdobywają coraz wyższe lokaty w rankingach ogólnokrajowychNajmłodsi bełchatowscy szachiści zdobywają coraz wyższe lokaty w rankingach ogólnokrajowych

 

W Mistrzostwach Polski Młodzików do lat 10 w Szczyrku zawodnicy UKS "Jedynka" zajęli 11. miejsceW Mistrzostwach Polski Młodzików do lat 10 w Szczyrku zawodnicy UKS „Jedynka” zajęli 11. miejsce

 

W zajęciach szachowych w UKS "Jedynka" udział biorą dzieci w różnym wiekuW zajęciach szachowych w UKS „Jedynka” udział biorą dzieci w różnym wieku