Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsKulturaKoncert o #Patronach2022 - Wybickim i Konopnickiej

Koncert o #Patronach2022 – Wybickim i Konopnickiej

 W ramach cyklu w Bełchatowie wystąpi Radykalna Orkiestra Patriotyczna; fot./mat. pras. W ramach cyklu w Bełchatowie wystąpi Radykalna Orkiestra Patriotyczna; fot./mat. pras.

 

Prezydent Mariola Czechowska zaprasza do udziału w muzycznym hołdzie dla Marii Konopnickiej i Józefa Wybickiego – Patronów 2022 roku. W ramach projektu #Patroni2022_łódzkie pamięta w MCK PGE Gigantach Mocy wystąpi zespół Radical Patriotic Arkestra. Darmowe wejściówki na koncert, który odbędzie się już w najbliższy piątek, 4 listopada, można odbierać w kasie MCK.

Jak każdego roku, Sejm RP specjalną uchwałą zdecydował o uhonorowaniu wybitnych postaci historycznych, których twórczość, dorobek lub działalność miały szczególną wartość dla polskiej historii, narodowej pamięci i tożsamości. W tym roku są to Maria Konopnicka oraz Józef Wybicki. Z tej okazji Łódzki Dom Kultury przygotował muzyczny projekt, który w niebanalny i nieoczywisty sposób nawiązuje do postaci Patronów 2022 roku. Jednym z partnerów przedsięwzięcia zostało bełchatowskie Miejskie centrum Kultury.

W ramach projektu #Patroni2022_łódzkie pamięta zorganizowany został cykl koncertów odnoszących się do twórczości autora słów hymnu oraz do społecznego zaangażowania przedstawicielki polskiego pozytywizmu. Muzyczna opowieść, którą w Bełchatowie snuć będzie Radical Patriotic Arkestra, ma stać się interesującym komentarzem do współczesności, przechodząc od historii do rzeczywistości dziejącej się tu i teraz. Radykalna Orkiestra Patriotyczna odwołuje się do źródeł kultury chłopskiej, ale umiejscawia swoje utwory w bieżącym kontekście. To komentarze do rzeczywistości „tu i teraz”, zadające pytania o możliwość czerpania z własnych zasobów, o ograniczenia i społeczną percepcję swoich korzeni kulturowych. Na koncercie Radykalnej Orkiestry Patriotycznej zabrzmi muzyka tradycyjna, rodem z Polski, choć nie tylko polska, bo tworzona przez Kaszubów, Ukraińców, Białorusinów czy Żydów.

Artyści wystąpią na scenie Sali teatralno-widowiskowej MCK PGE Gigantów Mocy w najbliższy piątek, 4 listopada. Początek koncertu o godz. 19:00. Bezpłatne wejściówki na to wyjątkowe muzyczne wydarzenie można odbierać w kasach Miejskiego Centrum Kultury.

 

Patronem wydarzenia jest Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber, do udziału w koncercie zaprasza również prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska.

 

 Plakat promujący koncert Plakat promujący koncert „#Patroni2022_lodzkie pamieta