Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualnościWykup mieszkanie komunalne ze zniżką

Wykup mieszkanie komunalne ze zniżką

 Wykupując komunalne mieszkanie od miasta można zaoszczędzić nawet kilkaset tys. złotychWykupując komunalne mieszkanie od miasta można zaoszczędzić nawet kilkaset tys. złotych

 

Najemcy mieszkań komunalnych mogą jeszcze złożyć wniosek o wykup lokalu z wysokim upustem. W zależności od osiedla, bonifikaty sięgają od 65 do 75 proc. By jednak skorzystać z preferencyjnych warunków, trzeba się pospieszyć. Wnioski przyjmowane są tylko do 31 stycznia.

Wykup mieszkania komunalnego od miasta ma wiele zalet: m.in. proste procedury i niższa cena. Nabycie lokalu można sfinalizować przy niewielkim nakładzie finansowym. W przypadku Bełchatowa obowiązują trzy rodzaje bonifikat, które uzależnione są od osiedla, na którym znajduje się mieszkanie.

I tak 65 proc. bonifikata dotyczy lokali komunalnych na os. Binków. Z kolei najemcy lokali mieszczących się na osiedlach: Dolnośląskim, Przytorze, Okrzei oraz przy ulicach: Czaplinieckiej, Kwiatowej i Pabianickiej mogą liczyć na upust w wysokości 70 proc. Najwyższa bonifikata, bo sięgająca 75 proc., odnosi się do mieszkań na osiedlach 1000-lecia, Wolność, 1 Maja, Budowlanych, Żołnierzy POW oraz przy ulicach: Fabrycznej, Sienkiewicza, Czyżewskiego, a także tych kamienic, w których jest do 10 mieszkań.

Co to oznacza w praktyce dla najemcy lokalu komunalnego? Przykładowo korzystając z 75 proc. bonifikaty za mieszkanie, które na wolnym rynku warte jest 200 tys. zł, trzeba będzie zapłacić 50 tys. zł. W ten sposób zaoszczędzić można 150 tys. zł. W przypadku mieszkania wartego 300 tys. zł, przy 75. proc. zniżce, koszt jego wykupu od miasta wyniesie 75 tys. zł – 225 tys. zł poniżej ceny rynkowej. Warto zaznaczyć, że rodziny wielodzietne, a także kombatanci, ofiary represji wojennych i powojennych mogą liczyć na dodatkowe 5 proc. upustu.

 

– Zachęcamy wszystkich najemców, którzy jeszcze nie podjęli decyzji o wykupie mieszkania komunalnego, do skorzystania z takiej możliwości. Dzięki temu można stać się właścicielem lokalu zaledwie za ułamek jego rynkowej ceny – mówi wiceprezydent Bełchatowa Dariusz Matyśkiewicz. – Trzeba jednak pamiętać, że uchwała Rady Miejskiej w sprawie bonifikaty jest uchwałą czasową. Ustalone w niej zostały dokładne terminy, zarówno złożenia samego wnioski, jak i podpisania aktu notarialnego. Dlatego też mieszkańcy, którzy chcą skorzystać z bonifikaty, powinni się pospieszyć – dodaje wiceprezydent Dariusz Matyśkiewicz.

Aby skorzystać z upustu, trzeba najpóźniej do 31 stycznia 2023 roku złożyć w Urzędzie Miasta Bełchatowa specjalny wniosek. Następnie rzeczoznawca ustali rzeczywistą wartość rynkową nieruchomości, a magistrat wyliczy przysługującą zniżkę. Po uiszczeniu należności pozostanie tylko podpisanie umowy notarialnej kupna – sprzedaży nieruchomości.

 

Czas na analizę dokumentów i sprzedaż miasto ma do końca czerwca 2023 roku. Szczegółowych informacji udzielają pracownicy Wydziału Geodezji i Gospodarki Przestrzennej Urzędu Miasta Bełchatowa (ul. Kościuszki 1, pokój 408, III piętro) pod numerem tel. 44 733 51 78.

 

AP/ADA