Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualnościMiasto chce pozyskać kolejne unijne pieniądze

Miasto chce pozyskać kolejne unijne pieniądze

MOF, czyli Miejski Obszar Funkcjonalny to dla gmin szansa na pozyskanie unijnego wsparciaMiejski Obszar Funkcjonalny, w skład którego wchodzi także Bełchatów, to dla gmin szansa na pozyskanie unijnego wsparcia

 

Prezydent Mariola Czechowska walczy o kolejne unijne pieniądze. Tym razem miasto chce sięgnąć po środki dedykowane Miejskim Obszarom Funkcjonalnym. Trwają właśnie prace nad ostatecznym kształtem poszczególnych zadań. Za samorządem także wiele spotkań, uzgodnień i konsultacji w tym zakresie. W grę wchodzi 30 mln zł.

Dzięki staraniom prezydent Marioli Czechowskiej Bełchatów został wpisany do MOF-u, czyli Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Radomsko – Piotrków Trybunalski – Bełchatów. To bardzo ważne dla miasta, bo to właśnie do samorządów ujętych we wspomnianych MOF-ach mają popłynąć znaczne środki z unijnego funduszu spójności, a konkretnie ze Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Aby zwiększyć szansę na pozyskanie wspomnianych pieniędzy, 25 gmin, a wśród nich także Bełchatów, podpisało porozumienie w sprawie utworzenia Związku Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). Daje to szansę na skorzystanie z unijnego wsparcia na realizację wspólnych inwestycji, dotyczących m.in. transportu publicznego czy poprawy środowiska przyrodniczego.

 

– I właśnie w takie zadania celujemy. Nad projektami dotyczącymi Bełchatowa intensywnie pracujemy już od kilku miesięcy. Za nami wiele spotkań Komitetu Sterującego ZIT MOF, konsultacji i rozmów. Planów mamy sporo. Przede wszystkim chcemy walczyć o pieniądze na zakup zeroemisyjnych autobusów, rozwój energii odnawialnej, a także termomodernizację budynków komunalnych. Są też zadania dotyczące kultury i turystyki, ale w tym przypadku szukamy jeszcze odpowiedniej formuły, która umożliwiłaby ich realizację. Chodzi o to, że największą szansę na dofinansowanie mają propozycje, które w stu procentach wpisywać się będą w założenia strategii województwa łódzkiego i będą zintegrowane z innymi projektami. Projekty jakie opracowujemy opiewają na kwotę 30 mln zł. To ogromne środki i niebagatelny zastrzyk dla miejskiego budżetu. Dlatego angażujemy wszystkie siły i robimy wszystko, aby te pieniądze dla naszego miasta pozyskać. To dla Bełchatowa i bełchatowian ogromna szansa, szczególnie w perspektywie czekającej nasz region transformacji energetycznej –  mówi wiceprezydent Dariusz Matyśkiewicz.

Teraz samorządy mają jeszcze czas na dopracowanie zgłoszonych wstępnie propozycji. Po ostatnich konsultacjach, wiadomo, że część z nich trzeba nieco zmienić  tak, by tworzył zintegrowany dla całego MOF-u projekt.  Trwają też ostatnie prace nad Strategią Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych naszego MOF-u. Dokument ten ma właśnie  zawierać m.in. wszystkie wspólne projekty, na jakie będzie można pozyskać unijne dofinansowanie.

Na ten moment bełchatowski samorząd przygotował propozycję pięciu projektów, kilka kolejnych wpisał też na listę rezerwową. Wśród głównych znajdują się m.in. budowa węzła przesiadkowego wraz z budynkiem dworca kolejowego i niezbędną infrastrukturą do obsługi pasażerów – mowa tu m.in. o dojściach do peronu czy parkingu. Zadanie to będzie uzupełnieniem innego projektu, który wkrótce będzie realizowany w Bełchatowie. Mowa o przywróceni i modernizacji linii kolejowej nr 24 na trasie Piotrków Trybunalski – Bełchatów z wydłużeniem do Bogumiłowa. Zakup zeroemisyjnych emzetek oraz termomodernizacja miejskich budynków komunalnych połączona z montażem instalacji OZE i wymianą wyposażenia tych obiektów na energooszczędne, to kolejne proponowane działania. Miasto chciałoby również, aby termomodernizację wraz z montażem pompy ciepła, instalacji PV i magazynem energii przeszły też budynki mieszkalne na terenie Bełchatowa. Ostatnie zadanie wpisane przez magistrat to modernizacja budynku MCK PGE Giganty Mocy, które obejmować miałoby także zmianę aranżacji ekspozycji. Propozycje te konsultowane są teraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Łódzkiego. Miasto czeka właśnie na ewentualne uwagi czy dodatkowe ustalenia. Po ich otrzymaniu i wprowadzeniu, będzie można ruszyć z kolejnym etapem prac nad Strategią Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla naszego MOF-u.

 

– Liczymy, że wszystkie zaproponowane przez nas projekty uda się wpisać do wspomnianej strategii. Dzięki temu będziemy mogli zrealizować znaczące dla naszego miasta zadania przy niewielkim zaangażowaniu środków z miejskiej kasy. Jeszcze raz podkreślę, że 30 mln zł, które mamy szansę pozyskać, to spore pieniądze. Będziemy robić wszystko, by te środki do Bełchatowa trafiły – dodaje wiceprezydent Dariusz Matyśkiewicz.

 

ADA

 

Spotkania Komitetu Sterującego ZIT MOF odbywają się regularnie, udział w nich bierze m.in. wiceprezydent Dariusz Matyśkiewicz, fot. UM Piotrków TrybunalskiSpotkania Komitetu Sterującego ZIT MOF odbywają się regularnie, udział w nich bierze m.in. wiceprezydent Dariusz Matyśkiewicz, fot. UM Piotrków Trybunalski

Bełchatów jest jednym z miast, które tworzą Związek Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych; fot. archiwalne z podpisania porozumienia ZITTo dzięki staraniom prezydent Marioli Czechowskiej Bełchatów został wpisany do MOF-u Radomsko – Piotrków Trybunalski – Bełchatów, fot. archiwalne z podpisania porozumienia ZIT , styczeń 2021