Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsEdukacjaMłodzi bełchatowianie z wizytą na Węgrzech

Młodzi bełchatowianie z wizytą na Węgrzech

congrad wwwWspółpraca międzynarodowa między Bełchatowem a Csongrádem trwa już kilkanaście lat

 

Dziesięcioro gimnazjalistów i licealistów z Mickiewicza odwiedziło zaprzyjaźnione gimnazjum na Węgrzech. Do Csongrádu wyjechali na kilka dni w nagrodę za osiągnięcia naukowe i artystyczne. To już kolejna odsłona międzynarodowej wymiany mieszkańców.

 

Bełchatowska młodzież z SZSO nr 2 pierwsze dni wakacji spędziła w jednym z partnerskich miast. W Csongrádzie na Węgrzech nie tylko odpoczywała, ale również zwiedzała, poznawała zwyczaje i tradycje, brała udział w pokazowych lekcjach laboratoryjnych z biologii i chemii.

– Taki wyjazd to też dobra okazja do prezentacji projektu „Mein Zimmer”, który przez cały rok wspólnie realizują uczniowie z Mickiewicza i Gimnazjum im. Batsányi János w Csongrádzie. Takie spotkania niewątpliwie służą integracji kulturowej oraz poszerzaniu horyzontów młodych ludzi – opowiada dyrektor III LO i opiekunka młodzieży Małgorzata Załęczna.

Przez 6 dni pobytu na Węgrzech bełchatowska młodzież gościła w ratuszu u burmistrza gospodarzy, zwiedziała muzea regionalne i lalek, rodzinną farmę Family Milton Farm, pojechała nad Balaton, spacerowała po ulicach Tihany, a pod okiem Alföld folk dance group uczyła się regionalnego tańca. Brała także udział w warsztatach plastycznych w zabytkowej części miasta.

Nie zabrakło czasu na aktywne formy spędzania czasu, w tym wycieczki rowerowe, spływ kajakowy, gry i zabawy na csongradzkim basenie. Jak podkreślają sami uczniowie, wszystko było dopięte na ostatni guzik, a samych atrakcji było mnóstwo. – Cieszę się, że mogłam wziąć udział w wyjeździe. Z kolegami i koleżankami z Csongrádu mamy stały kontakt, ale tylko listowny, czasem przez portale społecznościowe. Dwa razy w roku możemy się spotkać bezpośrednio, raz u nas, raz u nich – mówi Natalia, uczestniczka uczniowskiej wymiany.

Wymiana mieszkańców to już tradycja. Csongrád jest miastem partnerskim Bełchatowa od 2005 roku. W tym czasie wspólnie zrealizowano mnóstwo projektów, m.in. Inwazję Talentów. Przypomnijmy, że w styczniu na zaproszenie prezydent Marioli Czechowskiej młodzi Węgrzy odwiedzili Bełchatów. Dziesięcioosobowa grupa wraz z opiekunami spędziła w naszym mieście ferie zimowe.

KZB

 

Wyjazd na Węgry to nagroda dla 10 uczniów Mickiewicza za bardzo dobre wyniki w nauce