Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

congrad wwwWspółpraca międzynarodowa między Bełchatowem a Csongrádem trwa już kilkanaście lat

 

Dziesięcioro gimnazjalistów i licealistów z Mickiewicza odwiedziło zaprzyjaźnione gimnazjum na Węgrzech. Do Csongrádu wyjechali na kilka dni w nagrodę za osiągnięcia naukowe i artystyczne. To już kolejna odsłona międzynarodowej wymiany mieszkańców.

 


Bełchatowska młodzież z SZSO nr 2 pierwsze dni wakacji spędziła w jednym z partnerskich miast. W Csongrádzie na Węgrzech nie tylko odpoczywała, ale również zwiedzała, poznawała zwyczaje i tradycje, brała udział w pokazowych lekcjach laboratoryjnych z biologii i chemii.


- Taki wyjazd to też dobra okazja do prezentacji projektu „Mein Zimmer”, który przez cały rok wspólnie realizują uczniowie z Mickiewicza i Gimnazjum im. Batsányi János w Csongrádzie. Takie spotkania niewątpliwie służą integracji kulturowej oraz poszerzaniu horyzontów młodych ludzi – opowiada dyrektor III LO i opiekunka młodzieży Małgorzata Załęczna.


Przez 6 dni pobytu na Węgrzech bełchatowska młodzież gościła w ratuszu u burmistrza gospodarzy, zwiedziała muzea regionalne i lalek, rodzinną farmę Family Milton Farm, pojechała nad Balaton, spacerowała po ulicach Tihany, a pod okiem Alföld folk dance group uczyła się regionalnego tańca. Brała także udział w warsztatach plastycznych w zabytkowej części miasta.


Nie zabrakło czasu na aktywne formy spędzania czasu, w tym wycieczki rowerowe, spływ kajakowy, gry i zabawy na csongradzkim basenie. Jak podkreślają sami uczniowie, wszystko było dopięte na ostatni guzik, a samych atrakcji było mnóstwo. – Cieszę się, że mogłam wziąć udział w wyjeździe. Z kolegami i koleżankami z Csongrádu mamy stały kontakt, ale tylko listowny, czasem przez portale społecznościowe. Dwa razy w roku możemy się spotkać bezpośrednio, raz u nas, raz u nich – mówi Natalia, uczestniczka uczniowskiej wymiany.


Wymiana mieszkańców to już tradycja. Csongrád jest miastem partnerskim Bełchatowa od 2005 roku. W tym czasie wspólnie zrealizowano mnóstwo projektów, m.in. Inwazję Talentów. Przypomnijmy, że w styczniu na zaproszenie prezydent Marioli Czechowskiej młodzi Węgrzy odwiedzili Bełchatów. Dziesięcioosobowa grupa wraz z opiekunami spędziła w naszym mieście ferie zimowe.


KZB

 

Wyjazd na Węgry to nagroda dla 10 uczniów Mickiewicza za bardzo dobre wyniki w nauce

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl