Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaBez kategoriiPobiegli i oddali hołd Żołnierzom Wyklętym

Pobiegli i oddali hołd Żołnierzom Wyklętym

Pobiegli w hołdzie Żołnierzy Wyklętych
W tegorocznym biegu „Tropem Wilczym” w Bełchatowie wystartowało 190 osób
W niedzielę 3 marca w parku Olszewskich spotkało się blisko dwieście osób, które na sportowo oddały hołd żołnierzom antykomunistycznego podziemia. Wszyscy, którzy stanęli na linii startu tegorocznej bełchatowskiej odsłony „Tropem Wilczym. Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych” mieli do pokonania symboliczny dystans 1963 m.

To był XII Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym w Polsce, natomiast w Bełchatowie impreza odbyła się już po raz siódmy. W całej Polsce, bo aż w 370 miejscowościach, wystartowało w nim ponad 75 tysięcy osób. W Bełchatowie impreza odbyła się już po raz siódmy. I podobnie, jak w latach poprzednich, zgromadził na linii startu bełchatowian, którzy na sportowo chcieli oddać hołd Niezłomnym. – Ten bieg na stałe już wpisał się w kalendarz miejskich imprez sportowych. Był to też jeden z pierwszych biegów organizowanych przez MCS. Jego pierwsza edycja odbyła się w 2018 roku, czyli zaledwie rok od powołania naszej jednostki. I od samego początku bieg cieszy się dużym zainteresowaniem bełchatowian. Świadczy o tym chociażby fakt, że na jego tegoroczną odsłoną 190 pakietów startowych rozeszło się w tempie wręcz błyskawicznym, bo w zaledwie 26 godzin – mówi Adam Kieruzel, kierownik Referatu Promocji i Sportu Miejskiego Centrum Sportu w Bełchatowie.

Powodzenia na starcie wszystkim zawodnikom życzył wiceprezydent Bełchatowa Łukasz Politański. Przypomniał także o historycznej wymowie tego sportowego wydarzenia.

– Bełchatów stoi sportowymi wydarzeniami z historią w tle. Mamy Bieg Niepodległości, Bieg Konstytucji i w końcu bieg „Tropem Wilczym”, które nawiązują do naszej pięknej, ale też bardzo trudnej historii. I widać, że zainteresowanie taką sportową lekcją historii jest bardzo duże. Wielki szacunek dla wszystkich, którzy stanęli na linii startu, bo dzisiaj nie chodzi o wynik sportowy, ale o odwagę i samozaparcie. To właśnie najlepiej nawiązuje do tej epopei Żołnierzy Wyklętych. Była to duża grupa, która kontynuując walkę o odzyskanie niepodległości zdawała sobie sprawę z tego, że ta walka nie może skończyć się sukcesem. Ale mimo to spróbowali. I podobnie w sporcie. Tutaj także liczy się waleczność, wytrwałość, entuzjazm. Dlatego liczę wszystkim jak najlepszego startu, ale też dobrej zabawy – powiedział wiceprezydent Bełchatowa Łukasz Politański.

Bieg miał charakter symboliczny, o czym przypominały koszulki przygotowane specjalnie na tegoroczną jego edycję. Znalazły się na nich wizerunki bohaterów tegorocznej edycji: Ewy Stolarskie, ps. Ewa-Wir, Bolesława Kontryma, ps. Żmudzin, Jerzego Miatkowskiego, ps. Zawada oraz Jana Rodowicza, ps. Anoda. Z kolei dystans 1963 m, jaki tradycyjnie już mieli do pokonania uczestnicy biegu, nawiązuje do daty śmierci ostatniego z niezłomnych – Józefa Franczaka ps. „Lalek”.

Pobiegli i oddali hołd Żołnierzom Wyklętym

– Biegło się bardzo dobrze. W sumie nie był to zbyt trudny bieg, bo to przecież niecałe 2 km. Można przebiec z rodzicami czy młodszym rodzeństwem i w ten sposób obchodzić święta narodowe. Myślę, że taki sposób na spędzenie niedzielnego popołudnia jest jak najbardziej wskazany – mówiła tuż po przekroczeniu linii mety Natalia Borowczyk. – To był mój pierwszy bieg, taki debiut. Było super i mam nadzieję, że w przyszłym roku też wystartuję – dodał Damian Czech.

Z kolei Zuzia przyznała, że bieg był dla niej pewnego rodzaju wyzwaniem. Pierwsze okrążenie było super, ale już na drugim było ciężej. – Dla nas to była taka rodzinna atrakcja, pogoda dopisała i bawiliśmy się świetnie – zaznaczyły pani Anna, a jej syn – Kuba – dodał, że o Niezłomnych dowiedział się w szkole. – Nauczyciele mówili nam o tej historii, że żołnierze byli waleczni i poświęcali się w służbie narodowi. – Dobrze, że takie wydarzenia są organizowane. Możemy upamiętnić to, co się wydarzyło kilkadziesiąt lat temu i naszych bohaterów. Nie wolno zapomnieć o tych, którzy walczyli o naszą wolność, o Ojczyznę. To nie tylko bieg, w ten sposób budujemy także wspólnotę – podsumował z kolei Sebastian.

>>> Zobacz fotogalerię: „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” 2024 r.

Każdy z uczestników „Tropem Wilczym. Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych” otrzymał pamiątkowy medal. Po dotarciu na metę na biegaczy czekała ciepła zupa prosto z kuchni polowej. Można było także napić się gorącej herbaty, usiąść przy wspólnym stole, porozmawiać i podzielić się wrażeniami.

Przypomnijmy, że bieg był jednym z wydarzeń towarzyszących miejskim obchodom Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 1 marca w Szkole Podstawowej nr 12 odbył się turniej piłki nożnej „Ku Czci Żołnierzy Wyklętych” dla młodzieży szkolnej. Zaś do 29 marca w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej będzie można oglądać wystawę poświęconą Żołnierzom Niezłomnym. W holu biblioteki będzie także udostępniona ekspozycja książę pt. „Czas Niezłomnych. Polskie podziemie niepodległościowe 1944-1956”.

AP

Powodzenia na starcie życzył zawodnikom wiceprezydent Łukasz Politański
Powodzenia na starcie życzył zawodnikom wiceprezydent Łukasz Politański