Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualnościPomyśl o zwierzętach - nie strzelaj w sylwestra

Pomyśl o zwierzętach – nie strzelaj w sylwestra

 Huk petard i fajerwerków wywołuje u zwierząt lęk i strachHuk petard i fajerwerków wywołuje u zwierząt lęk i strach

 

Za kilka dni sylwester. Pamiętajmy jednak, że nasza huczna i wystrzałowa zabawa może wywołać ogromny stres u zwierzaków. Dlatego też pracownicy bełchatowskiego Schroniska dla bezdomnych zwierząt apelują o rezygnację z fajerwerków i petard. Przygotowaliśmy też kilka porad, jak pomóc naszym pupilom przetrwać tę trudną dla nich sylwestrową noc.

Koniec starego i początek nowego roku to czas radosnego świętowania. Zbliżający się sylwester oznacza także fajerwerki, które nadal cieszą się dużą popularnością. Dla nas to świetna zabawa, jednak dla zwierząt, które zmysł słuchu mają wyostrzony o wiele bardziej od ludzi, huki i wystrzały są źródłem wielkiego strachu. Sztuczne ognie, petardy czy fajerwerki mogą przestraszyć zwierzę, a nawet wywołać u niego ataki paniki, co z kolei skutkować może ucieczką zwierzaka. – Okres sylwestrowo-noworoczny to czas, kiedy do nas bardzo dużo zwierzaków, które wystraszone hukiem zwyczajnie uciekają. Dlatego też pwarto zachipować psa i kota, w przypadku zagubienia zwierzaka będziemy mogli ustalić jego opiekuna. Trzeba jednak pamiętać, że sam chip tutaj nie wystarczy, koniecznie trzeba jeszcze numer takiego chipa wpisać do polskiej czy europejskiej bazy danych. Dopiero wówczas możliwe jest ustalenie właściciela zaginionego zwierzaka. Dobrze jest także przyczepić do obroży plakietkę ze swoimi danymi kontaktowymi, czyli chociażby numerem telefonu czy adresem – mówi Mariusz Półbrat kierownik Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Bełchatowie.

W jaki sposób możem pomoc naszym pupilom w tym trudnym dla nich czasie? Najlepszym rozwiązaniem tego problemu byłaby całkowita rezygnacja z używania fajerwerków, do czego od lat zachęca bełchatowskie schronisko

Schronisko przygotowało również kilka porad jak pomóc zwierzętom przetrwać sylwestrową noc. Co należy zrobić?

 

  • Zapewnić spokojne, ciemne ciepłe i wyciszone miejsce, w którym zwierzę będzie mogło się schować. Jeśli posiadamy w domu klatkę kennelową, można dodatkowo zasłonić ją kocem. Ważne! Nie należy zwierząt nigdzie zamykać na siłę.
  • Koniecznie zasłonić okna lub opuść rolety, by nie było widać błysków petard.
  • Jeśli pies mieszka na dworze, warto w tym dniu wpuścić go do domu. Ściany wygłuszą trochę huki, a zwierzę będzie czuło się bezpieczniej
  • Jeśli pies zostaje sam w domu, należy zostawić mu dużo zabawek. Można także dołożyć gryzaki lub inne przysmaki.
  • Postarać się zagłuszyć sylwestrowe wybuchy – najlepiej włączyć głośniej telewizor.
  • Nie karcić i nie krzyczeć na psa lub kota, gdy te podczas sylwestrowej nocy zachowują się inaczej niż zwykle.
  • Nie przytulać ani nie uspokajać zwierzęcia na siłę – takie działanie utwierdza zwierzę w przekonaniu, że należy się bać.
  • Wyjść z psem na spacer przed imprezą i największą ilością puszczanych w okolicy fajerwerków. Warto wybrać się w ciche i ustronne miejsce. Być może dobrą opcją będzie szybka wycieczka poza miasto. Spacer przyda się również po zakończeniu imprezy sylwestrowej.
  • Podczas spaceru, nie puszczać psa luzem, trzymać go na krótkiej smyczy.
  • Spróbować podać zwierzęciu środki uspokajające po uprzedniej konsultacji z weterynarzem.

 

Pamiętajmy, że najprostszą zasadą, która pomoże naszym zwierzakom przetrwać sylwestrową noc, jest powstrzymanie się od strzelania fajerwerkami.

Więcej informacji oraz porad znaleźć można na internetowej stronie bełchatowskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt oraz na facebookowym profilu placówki (https://www.facebook.com/SchroniskoBelchatow).

 

AP