Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualnościPrzy Podmiejskiej powstanie blok w ramach SIM

Przy Podmiejskiej powstanie blok w ramach SIM

O budowie bloku w ramach SIM mówił wiceminister Krzysztof Ciecióra i wiceprezydent Dariusz Matyśkiewicz O budowie bloku w ramach SIM mówił wiceminister Krzysztof Ciecióra i wiceprezydent Dariusz Matyśkiewicz

Budowa bloku przy ul. Podmiejskiej w ramach Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych coraz bliżej. SIM Łódzkie właśnie zakończyło zbieranie ofert od firm, które chciałyby realizować inwestycję w Bełchatowie. Trwają ostatnie procedury związane z rozstrzygnięciem przetargu. Będzie to pierwsza inwestycja w Polsce realizowana w ramach programu SIM.

 

 

Blok stanie przy ul. Podmiejskiej. Będzie mieć trzy nadziemne kondygnacje, na których powstanie w sumie 16 mieszkań. Będą to kawalerki, pokoje 2, 3 i 4 pokojowe. Ich metraż będzie się wahać od 27 do 67 m2. Dwa lokale będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

 

– W Bełchatowie będą budowane mieszkania w ramach programu Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych. Myślę, że już na początku przyszłego roku tutaj – przy ul. Podmiejskiej – pojawią się maszyny. Udało się nam ogłosić przetarg. Wpłynęły dwie oferty od przedsiębiorców, którzy chcą budować w Bełchatowie mieszkania w ramach SIM-ów. Koszt inwestycji będzie około 5 – 5,5 mln zł, to się jeszcze wyjaśni, bo oferty są właśnie teraz oceniane. Dziś już wiemy, że ta inwestycja będzie realizowana na początku przyszłego roku. W bloku przy ul. Podmiejskiej będzie mogło zamieszkać 16 rodzin i skorzystać z tej bardzo atrakcyjnej oferty, którą przygotowaliśmy – powiedział podczas konferencji prasowej w Bełchatowie Krzysztof Ciecióra, wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

– Cieszę się, że te obietnice, które składaliśmy Państwu razem z prezydent Mariolą Czechowską oraz wiceprezydentem Dariuszem Matyśkiewiczem, nabierają kształtów i zaczynają się realizować. Mam też ogromną satysfakcję z tego, że to pierwsza inwestycja w Polsce, która będzie realizowana w tym programie. Tych SIM-ów w skali kraju powstało kilkadziesiąt. Ale to właśnie w Bełchatowie możemy po raz pierwszy powiedzieć, że w ramach tego programu będzie budowany blok. Dziękuję władzom Bełchatowa, Radzie Miasta, którzy byli zainteresowani tym tematem i byli mu przychylni. Trzeba przypomnieć, że budowa bloku będzie dla miasta praktycznie bezkosztowa. Miasto wniosło w inwestycję swoją działkę, przekazało także projekt bloku. Reszta będzie finansowana w ramach spółki SIM i Banku Gospodarstwa Krajowego – dodał Krzysztof Ciecióra, wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

– Dziękujemy za zaangażowanie w ten projekt. Dzisiaj jesteśmy liderem w Polsce jeśli chodzi o inwestycje w ramach SIM-ów. To pokazuje, że wspólna praca samorządu, jak i strony rządowej, może zaowocować. Wkrótce bełchatowianie będą mogli skorzystać z nowych mieszkań, wybudowanych prawie bezkosztowo dla naszego miasta, dla miejskiego budżetu. Przy Podmiejskiej powstanie 16 mieszkań. To projekt, który miasto miało już gotowy wcześniej i przekazaliśmy do spółki SIM – powiedział podczas konferencji Dariusz Matyśkiewicz, wiceprezydent Bełchatowa. – Cieszymy się, że jesteśmy pierwszym miastem, gdzie ruszy budowa bloku w ramach SIM. Dotrzymaliśmy słowa danego z prezydent Mariolą Czechowską, że warto w SIM inwestować, warto w nim uczestniczyć, bo niebawem będziemy mieć z tego korzyść taką wymierną i namacalną dla naszych mieszkańców – tłumaczył Dariusz Matyśkiewicz, wiceprezydent Bełchatowa.

 

Wkrótce będą też znane konkretne informacje, kto będzie się mógł o takie mieszkania ubiegać. Właśnie przygotowywany jest projekt uchwały w tym zakresie. Określone w nim będą zasady naboru i uczestnictwa w tym programie. Znana też będzie kwota partycypacji.

 

Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe mają być alternatywą dla tych, których nie stać na kredyt mieszkaniowy lub którzy nie chcą się wiązać tak długoletnim zobowiązaniem finansowym. Lokatorom, którzy w ramach umowy partycypacji pokryją co najmniej 20 proc. kosztów budowy lokalu, SIM-y zapewnią możliwość dojścia do własności po ok. 15 – 20 latach. Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe to pomysł na wsparcie rynku mieszkaniowego. Dzięki temu rozwiązaniu samorządy będą mogły budować tanie mieszkania na wynajem. Mechanizm zakłada bowiem dofinansowanie sięgające nawet 35 proc. kosztów budowy lokali społecznych oraz 80 proc. kosztów budowy mieszkań komunalnych.

 

ADA