Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualnościPrzy targowisku zaparkuje się łatwiej. Powstały nowe miejsca

Przy targowisku zaparkuje się łatwiej. Powstały nowe miejsca

Przy targowisku zaparkuje się łatwiej
Na nowym, ogólnodostępnym, parkingu zaparkuje w sumie 59 samochodów
Na targowisku miejskim przybyło prawie 60 miejsc parkingowych. Mieszkańcy mogą już z nich korzystać. Parking został bowiem dopuszczony do ruchu. To pierwszy etap dużej inwestycji.

Zakres prac, jakie przeprowadziło miasto był bardzo duży. Po odwodnieniu terenu wykonawca zajął się budową kanalizacji deszczowej oraz instalacji elektrycznej. Przede wszystkim jednak wybudowane zostały nowe miejsca parkingowe. Tych zaś na targowisku przy ul. Wojska Polskiego powstało prawie 60. 56 z nich mają standardowe wymiary, a dodatkowe 3 są szersze, tak, by mogli z nich korzystać kierowcy z niepełnosprawnościami. Wszystkie nowe miejsca są wyłożone kostką. Poza tym na nowym parkingu stanęło 7 lamp oświetlenia ulicznego. Dzięki temu przy targowisku zaparkuje się łatwiej.

Co ważne, parking jest ogólnodostępny. Oznacza to, że mogą korzystać z niego wszyscy bełchatowianie – nie tylko ci robiący zakupy na targowisku.

Na targowisku przybędą kolejne miejsca parkingowe

Przypomnijmy, że miasto będzie też remontować dotychczasowy parking. W tym przypadku zakres prac jest podobny. Wykonawca również odwodni teren, zamontuje oświetlenie i wyłoży miejsca parkingowe kostką. Mówimy tutaj o 28 stanowiskach i dodatkowych czterech dla osób niepełnosprawnych. Po zakończeniu wszystkich prac bełchatowianie będą mieć więc do dyspozycji dodatkowych 91 miejsc parkingowych.

Wszystko kosztować będzie niemal 3 mln zł. Jednak miasto pokryje jedynie część tej kwoty. Na realizację tego zadania prezydent Mariola Czechowska pozyskała bowiem dofinansowanie z Polskiego Ładu w wysokości 2,5 mln zł.

Budowa i przebudowa miejsc parkingowych na targowisku miejskim to jedna z części dużego zadania pn. „Budowa i modernizacja infrastruktury drogowej na terenie Miasta Bełchatowa”. Obejmuje ono m.in. budowę i rozbudowę kilku ulic w różnych częściach miasta. Poza tym odnowione zostaną jezdnie, chodniki i miejsca parkingowe na osiedlach Dolnośląskim, Przytorze i Ludwików. Wszystkie ujęte w umowie prace powinny zakończyć się w pierwszej połowie 2025 roku. Ich łączny koszt to ponad 31,6 mln zł, a rządowe dofinansowanie z programu Polski Ład II to 25 mln zł. Więcej na ten temat pisaliśmy w naszym artykule: Umowa na ogromną inwestycję podpisana

AP

Na nowym parkingu są też miejsca dla kierowców z niepełnosprawnościami
Trzy z nowych miejsc parkingowych przeznaczone są dla kierowców z niepełnosprawnościami