Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualnościRocznica konstytucji. Patriotycznie i sportowo

Rocznica konstytucji. Patriotycznie i sportowo

Konstytucja uchwalona 3 maja 1791 roku była pierwszym takim dokumentem w Europie i drugim na świecie Konstytucja uchwalona 3 maja 1791 roku była pierwszym takim dokumentem w Europie i drugim na świecie

 

Zbliżają się miejskie obchody 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Będzie bieg, turniej szachowy i wystawa. Nie zabraknie także części patriotycznej i mszy św. w intencji Ojczyzny.

 

 

Główne uroczystości zaplanowane są na 3 maja. Prezydent Mariola Czechowska wspólnie z parafią NMP Matki Kościoła i św. Barbary oraz Stowarzyszeniem Przyjaciół Bełchatowa zapraszają mieszkańców na tradycyjną uroczystość patriotyczną. Rozpocznie się ona złożeniem kwiatów pod tablicą upamiętniającą uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Umiejscowiona jest ona właśnie przy parafii na os. Dolnośląskim. Początek o godz. 11:30, a o godz. 12:00 odprawiona zostanie msza św. w intencji Ojczyzny. Do udziału w uroczystościach organizatorzy zapraszają także poczty sztandarowe szkół, stowarzyszeń i zakładów pracy.

 

Miejskie obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja to również wydarzenia sportowe i kulturalne. Od 2 maja w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Bełchatowie będzie można oglądać wystawę pt. „3 Maja 1781 roku”. Towarzyszyć jej będzie ekspozycja materiałów bibliotecznych nawiązujących do Konstytucji 3 Maja.

 

Młodzi sportowcy wystartują w siódmym już Bełchatowskim Biegu Konstytucji. Tradycyjnie pobiegną alejkami Parku Olszewskich. Wydarzenie zaplanowane jest na środę, 10 maja. Start o godz. 10:00. Na tym nie koniec sportowych wyzwań. Na sobotę, 20 maja zaplanowany jest Ogólnopolski Turniej Szachowy. Miejscem rozgrywek będzie Szkoła Podstawowa nr 1. Początek o godz. 9:00.

 

ADA

 

Plakat - miejskie obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja