Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsEdukacjaSą mistrzami pierwszej pomocy

Są mistrzami pierwszej pomocy

Wiceprezydent Bełchatowa Łukasz Politański gratulował wszystkim uczestnikom zawodów ich wiedzy i sprawnościWiceprezydent Bełchatowa Łukasz Politański gratulował wszystkim uczestnikom zawodów ich wiedzy i sprawności

 

Ponad stu uczniów najmłodszych klas sprawdziło swoją wiedzę przedmedyczną i sprawność. Pokazali, że doskonale znają numery alarmowe, wiedzą, jak przeprowadzić resuscytację, a także jak rywalizować fair play. Gratulujemy wszystkim uczestnikom zawodów, które odbyły się w Szkole Podstawowej nr 12.

 

– Już na etapie nauki przedszkolnej organizujemy zajęcia wspólnie z Polskim Czerwonym Krzyżem czy bełchatowskim Sztabem Ratownictwa, a później kontynuujemy je w szkołach podstawowych. Takie zawody, jak dziś, pokazują, że nasze dzieciaki wynoszą z tych zajęć ogrom nauki. Mam nadzieję, że w realnym życiu nigdy nie będą musiały w praktyce wykorzystywać umiejętności udzielenia pierwszej pomocy. Niestety czasem zdarzają się różne sytuacje, w których chociażby znajomość numerów alarmowych może uratować czyjeś zdrowie czy życie. Dlatego cieszę się, że dzieci z naszych placówek mają coraz większą wiedzę w tym zakresie i, co ważne, chcą tę wiedzę poszerzać – mówi Łukasz Politański, wiceprezydent Bełchatowa odpowiedzialny m.in. za oświatę.

W rywalizacji udział wzięło 13 ośmioosobowych drużyn reprezentujących szkoły podstawowe z Bełchatowa (SP nr 1, 3, 4, 5, 8, 9, 12, 13 i NSP), a także z Ras, Kociszewa, Janowa i Domiechowic. Organizatorzy przygotowali dla nich kilka zadań, które miały sprawdzić nie tylko wiedzę zawodników z zakresu udzielania pierwszej pomocy, ale także praktyczne umiejętności małych ratowników. Był więc test wiedzy, kilka zadań sprawnościowych oraz sprawdzian z przeprowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Dzieci, które wystartowały w Powiatowych Mistrzostwach w Udzielaniu Pierwszej Pomocy udowodniły, że wiedzę w tym zakresie mają ogromną.

– Staramy się szkolić dzieci już od najmłodszych lat. Bywa, że mogą znaleźć się w sytuacji, kiedy będą one musiały udzielić pomocy swoim dziadkom czy rodzicom. Mam tu chociażby na myśli zatrzymanie krążenia. Tutaj czas ma kluczowe znaczenie, bo na ratunek mamy zaledwie około 4 minut. Tak szybko karetka nie zdąży do nas dojechać. I tutaj do akcji wkraczają świadkowie zdarzenia, którzy do czasu przyjazdu pogotowia mogą podtrzymać funkcje życiowe poszkodowanego. To właśnie dlatego stale uczymy dzieci i dorosłych zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej – tłumaczy Szymon Woźniak z bełchatowskiego Sztabu Ratownictwa.

Mali zawodnicy spisali się znakomicie. Nie tylko śpiewająco odpowiadali na pytania w teście z wiedzy przedmedycznej, ale także wykazali się znakomitymi umiejętnościami praktycznymi. Najlepiej ze wszystkimi zadaniami poradzili sobie uczniowie z Dwunastki. Tuż za nimi uplasowała się drużyna z Niepublicznej Szkoły Podstawowej, zaś na ostatnim stopniu podium stanęli uczniowie z Domiechowic. Trzy najlepsze zespoły zdobyły dla swoich szkół w pełni wyposażone plecaki wycieczkowe z apteczką oraz mini fantomy. Wszyscy zaś startujący w mistrzostwach dostali małe podręczne zestawy pierwszej pomocy.

 

>>> Zobacz fotorelację: Powiatowe Mistrzostwa w Udzielaniu Pierwszej Pomocy

– Tutaj nie ma zwycięzców ani przegranych, bo to nie rywalizacja jest dla nas, jako organizatorów, najważniejsza. Dzieci mogły sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności. Nabrały także dużo pewności. Jeśli zajdzie potrzeba, nie będą się bały udzielić pierwszej pomocy, bo zwyczajnie wiedzą, jak to zrobić. I to w tym wszystkim, w tych naszych zawodach jest najważniejsze. Dlatego dziękujemy wszystkim drużynom i zawodnikom, którzy przyjęli nasze zaproszenie na mistrzostwa – podsumowuje Agnieszka Ludwiczak-Maszewska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 12 w Bełchatowie.

 

AP

 

Mali ratownicy udowodnili, że potrafią przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechowąMali ratownicy udowodnili, że potrafią przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową

 

Zawodnicy wykazali się także dużą sprawnością fizycznąZawodnicy wykazali się także dużą sprawnością fizyczną