Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualnościŚwiatowy Dzień Świadomości Autyzmu

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

wiatowy Dzień Świadomości Autyzmu ustanowiony został w 2008 rŚwiatowy Dzień Świadomości Autyzmu ustanowiony został w 2008 r.

 

Corocznie, 2 kwietnia obchodzony jest  Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Jego głównym przesłaniem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa o problemach osób zmagających się z tym schorzeniem.

 

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) około jedno na 100 dzieci jest w spektrum autyzmu, który stanowi zróżnicowaną grupę objawów związanych z rozwojem mózgu (ang. autism spectrum disorder, ASD). Autyzm to specyficzny sposób pracy układu nerwowego, w tym mózgu, będący przejawem neuroróżnorodności gatunku ludzkiego. To zjawisko o bardzo szerokim zakresie i wielu odcieniach, stanowiące wachlarz zróżnicowanych cech, zachowań i objawów. Przed diagnozą spektrum autyzmu młode osoby często otrzymują inne diagnozy psychiatryczne. Uzyskanie trafnej diagnozy może mieć ogromne znaczenie dla osoby w każdym wieku. Aktualnie odchodzimy od narracji o leczeniu osób w spektrum, a zamiast tego skupiamy się na akceptacji, wspieraniu i włączaniu osób neuroróżnorodnych, a także na upominaniu się o ich prawa.

 

Zdolności i potrzeby osób w spektrum autyzmu są różne i mogą ewoluować w czasie. Podczas gdy niektórzy mogą żyć samodzielnie, inni mogą wymagać wsparcia przez całe życie. Dlatego tak ważna jest potrzeba uwzględnienia złożoności, różnorodności i indywidualności osób w spektrum autyzmu.

 

Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Przy odpowiednich metodach terapeutycznych można zmniejszyć jego nasilenie. Jeszcze niedawno uważano, że autyzm dotyczy głównie chłopców – był diagnozowany u nich niemal cztery razy częściej niż u dziewcząt. Stąd też symbolicznym kolorem autyzmu stał się niebieski. Najnowsze badania pokazują jednak, że autyzm w takim samym stopniu dotyka mężczyzn, jak i kobiet.

2 kwietnia odbywa się wiele akcji i inicjatyw, które mają na celu zwrócenie uwagi na ważne problemy, z jakimi borykają się osoby w spektrum autyzmu oraz ich rodziny, takie jak brak zrozumienia czy wykluczenie społeczne. Osoby w spektrum autyzmu mają prawo do równych szans i traktowania z szacunkiem i godnością. 

 

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu został ustanowiony w 2008 r. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie. Symbolem solidarności z „autystami” jest kolor niebieski. Kolory te symbolizują fakt, że autyzm dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn.  

 

Bełchatów również włącza się w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Wydarzenie organizuje Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. Patronat honorowy nad nim objęła natomiast prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska.

 

Najpierw była konferencja naukowo-szkoleniowa w siedzibie ośrodka. Była ona okazją, aby zdobyć sporo ciekawej wiedzy, a także wysłuchać psychiatry, nauczycieli specjalnych, a także dietetyka. Druga część obchodów zaplanowana jest na wtorek, 4 kwietnia. Od godz. 10:15 w Gigantach Mocy będzie można zobaczyć występy uczniów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bełchatowie, podopiecznych WTZ Dąbrowa Rusiecka, przedstawienie „Bal u Kopciuszka” przygotowane przez grupę teatralną PS nr 6. W planach jest także wypuszczenie niebieskich baloników na znak solidaryzmu z osobami z autyzmem. Więcej o wydarzeniu można przeczytać tutaj – https://www.belchatow.pl/aktualnosci/dowiedz-sie-wiecej-na-temat-autyzmu

 

 

ADA na podstawie materiałów

zamieszczonych na gov.pl