Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualności11 listopada - patriotycznie, kulturalnie, sportowo

11 listopada – patriotycznie, kulturalnie, sportowo

Jedna z części obchodów odbędzie się przy pomniku Marszałka Piłsudskiego Jedna z części obchodów odbędzie się przy pomniku Marszałka Piłsudskiego

 

Msza św. w intencji Ojczyzny, złożenie kwiatów, koncert Miejskiej Orkiestry Dętej Bełchatów-Grocholice – tak zapowiadają się miejskie obchody Święta Niepodległości. Będzie też szereg wydarzeń towarzyszących, a wśród nich, m.in. bieg, koncerty, wystawy.  

 

 

11 listopada świętować będziemy 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Bełchatowianie tradycyjnie uczczą pamięć walczących o wolność naszej Ojczyzny. Główne obchody Święta Niepodległości zaplanowane są na piątek, 11 listopada. Wspólnie zapraszają na nie mieszkańców prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska oraz parafia pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Bełchatowie.

 

Uroczystości rozpoczną się mszą św. w intencji ojczyzny, która odprawiona zostanie w kościele przy ul. Czyżewskiego. Liturgia rozpocznie się o godz. 12:00. Zaraz po niej, o godz. 13:00 delegacje złożą kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy poległych w walce o niepodległość Polski. Później zaplanowany jest przemarsz pod posąg marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Wolności. Tam o godz. 13:30 rozpocznie się część patriotyczna, a po niej koncert Miejskiej Orkiestry Dętej Bełchatów-Grocholice. Z kolei o godz. 16:30 w MCK PGE Gigantach Mocy rozpocznie się koncert laureatów XXII Regionalnego Przeglądu Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej „Moja Ojczyzna”.

 

W ramach miejskich obchodów Święta Niepodległości organizatorzy zaplanowali także kilka wydarzeń towarzyszących. W piątek, 4 listopada odbędzie się wernisaż wystawy „Droga do wolności” Bełchatowskiego Towarzystwa Fotograficznego. Ekspozycję będzie można oglądać w bełchatowskim Muzeum Regionalnym. Otwarcie zaplanowane jest na godz. 18:00. Godzinę później – o 19:00 – w MCK PGE Gigantach Mocy rozpocznie się koncert zespołu Radical Patriotic Arkestra. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

 

Do obejrzenia będzie jeszcze jedna wystawa. Tym razem w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Józefa Ignacego Kraszewskiego. Ekspozycja zatytułowana „Tak powstała Niepodległa” dostępna będzie dla zwiedzających w siedzibie głównej biblioteki od 9 do 23 listopada. Kolejne kulturalne wydarzenie – koncert patriotyczny – zaplanowany jest na 19 listopada. W MCK PGE Gigantach Mocy będzie można wysłuchać widowiska „Muzyczne drogi do wolności”.

 

Miejskie obchody Święta Niepodległości to także wydarzenia sportowe. 12 listopada w hali Energia odbędzie się Bełchatowski Turniej Tenisa Stołowego, początek o godz. 10:00. Z kolei 16 listopada wystartuje XIX już Bełchatowski Bieg Niepodległości. Jak zawsze biegacze spotkają się w parku przy Muzeum Regionalnym, początek o godz. 9:15.  

 

ADA

 

Plakat z harmonogramem miejskich obchodów Święta Niepodległości Plakat z harmonogramem miejskich obchodów Święta Niepodległości