Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualnościTrwają wiosenne porządki w mieście

Trwają wiosenne porządki w mieście

Na zdjęciu osoba pieląca chwastyWiosenne porządki obejmują m.in. pielęgnację terenów zielonych

 

Po zamiataniu ulic, chodników, ścieżek rowerowych, a także czyszczeniu wiat przystankowych, prowadzone są prace związane z pielęgnacją zieleni oraz wymianą piasku w miejskich piaskownicach. Jednocześnie trwają przygotowania do planowanych w najbliższych tygodniach nasadzeń roślin jednorocznych.

Na pierwszy ogień pozimowych porządków poszły miejskie ulice, chodniki i ścieżki rowerowe. Piasek, śmieci oraz inne nieczystości, m.in. folie, plastikowe opakowania, butelki i papierki usuwali pracownicy PGM-u – miejskiej spółki odpowiedzialnej za utrzymanie czystości. Ponadto wyrywane były chwasty oraz likwidowane przerosty traw. W pierwszej kolejności porządkowane były jezdnie w ścisłym centrum Bełchatowa, później sprzątano ulice o mniejszym natężeniu ruchu. Jednocześnie ekipy porządkowe umyły ponad 100 znajdujących się w mieście wiat przystankowych – gruntownie wyczyszczono zadaszenia, ścianki, barierki, ławki oraz kosze.

Wiosenne prace porządkowe nadal trwają. Teraz m.in. wymieniany jest piasek w piaskownicach. Jak co roku, w każdej z 23 piaskownic najpierw wybrane zostanie ok. 20 cm warstwę starego piasku, usuwane będą również różnego rodzaju nieczystości. Na tak przygotowane podłoże wysypywany jest nowy. – Używany przez nas piasek posiada wymagane przez sanepid atesty. Oznacza to, że się nie pyli, nie ma w nim kamyków, a przede wszystkim spełnia wszelkie normy higieniczno-sanitarne. Dzięki temu dzieci mogą bawić się bezpiecznie – mówi Dariusz Matyśkiewicz, wiceprezydent Bełchatowa. Piasek we wszystkich miejskich piaskownicach ma zostać wymieniony do połowy maja. Ponadto jeszcze przed rozpoczęciem sezonu letniego miejskie place zabaw przejdą przegląd. Sprawdzany będzie m.in. stan urządzeń oraz małej architektury.

Jak co roku w okresie wiosennym miasto prowadzi również pielęgnację terenów zielonych, która obejmuje m.in. grabienie trawników w miejskich parkach, zieleńcach i skwerach, przycinanie krzewów i żywopłotów oraz konserwację alejek i ciągów pieszych. Dodatkowo tam, gdzie to konieczne, redukowane są masy korony drzew (do 30 proc.) obumarłe gałęzie, by nie zagrażać bezpieczeństwu spacerowiczów. Prace zakończyły się już przy dworku Olszewskich, w parkach im. Samujłły na Binkowie oraz im. Markiewicza w Grocholicach, a także na skwerze przy ul. Witosa czy os. 1000-lecia.

 

Związane z nadejściem wiosny porządki w parkach są już na ostatniej prostej. Mają one poprawić estetykę terenów zielonych. Część z nich wzbogaci się o nowe rośliny jednoroczne. – Planujemy rozpocząć sadzenie po 15 maja, czyli tzw. zimnej Zośce. Zamówiliśmy ponad 13,5 tys. sadzonek kilku gatunków kwiatów. Wszystko po to, by nasze miasto było jeszcze bardziej zielone i kolorowe – dodaje wiceprezydent Matyśkiewicz. Pelargonie, surfinie, petunie, niecierpki czy begonie pojawią na Placu Narutowicza, na ul. Kościuszki, w parku Olszewskich, na rondzie Andersa oraz w Rynku Grocholskim.

 

W maju ma się z kolei rozpocząć koszenie trawników. Podobnie, jak w latach poprzednich, na początek obejmie ono główne miejsca w naszym mieście, takie jak okolice placu Narutowicza i urzędu miasta, park przy Muzeum Regionalnym i główne ulice. Dopiero po ukończeniu tych prac ekipy przeniosą na osiedla

 

AP

 

Koparka uzupełnia piasek w piaskownicyPiasek we wszystkich 23 piaskownicach ma zostać wymieniony do połowy maja