Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualnościUczcili 84. rocznicę Zbrodni Katyńskiej

Uczcili 84. rocznicę Zbrodni Katyńskiej

Uczcili 84. rocznicę Zbrodni Katyńskiej
Pamięć ofiar Zbrodni Katyńskiej uczcili m.in. prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska oraz wiceprezydenci Dariusz Matyśkiewicz i Łukasz Politański
84 lata temu, wiosną 1940 roku, w lesie katyńskim wymordowano polskich jeńców wojennych. W niedzielę 14 kwietnia bełchatowianie oddali hołd ofiarom podczas uroczystości w parafii pw. Miłosierdzia Bożego. Była msza św. w intencji Ojczyzny, po której uczestnicy obchodów wraz z prezydent Mariolą Czechowską złożyli kwiaty pod pamiątkową tablicą.

Obchody 84. rocznicy Zbrodni Katyńskiej tradycyjnie odbyły się w parafii pw. Miłosierdzia Bożego na Binkowie. Po wręczeniu medali za zasługi dla obronności kraju oraz montażu słowno-muzycznym odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny i ofiar wiosny 1940 roku. Później delegacje samorządowców z prezydent Mariolą Czechowską, a także przedstawiciele szkół i stowarzyszeń złożyli kwiaty pod tablicą poświęconą „polskim żołnierzom i zesłańcom przybitym do krzyża niewoli i śmierci”.

Uczcili 84. rocznicę Zbrodni Katyńskiej

5 marca 1940 roku władze ZSRR podjęły decyzję o zamordowaniu polskich jeńców wojennych. Zabito ogółem blisko 22 tys. polskich obywateli. Polaków, którzy nie ulegli propagandzie i pozostali patriotami, gotowymi walczyć z sowieckim okupantem o wolną Ojczyznę. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Ponadto zamordowano 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez Związek Sowiecki wschodniej części Polski.

Oficerów z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, jeńców ze Starobielska – w Charkowie, natomiast policjantów z Ostaszkowa – w Kalininie. Kolejne egzekucje przeprowadzono zaś w więzieniach w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu.

W 2007 roku Sejm RP na 13 kwietnia ustanowił Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

>>> Zobacz fotogalerię: 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

AP

84. rocznica Zbrodni Katyńskiej
Pamiątkowa tablica w parafii na Binkowie upamiętnia „polskich żołnierzy i zesłańcom przybitym do krzyża niewoli i śmierci”