Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualnościZałóż tymczasowy profil zaufany

Załóż tymczasowy profil zaufany

Tymczasowy PZ pozwala załatwiać większość spraw urzędowych bez wychodzenia z domuTymczasowy PZ pozwala załatwiać większość spraw urzędowych bez wychodzenia z domu; grafika/gov.pl

 

Chcesz załatwiać sprawy urzędowe przez internet, ale nie masz konta w banku, który umożliwia założenie profilu zaufanego (PZ)? Nie masz możliwości pójść do punktu potwierdzającego profil? Wystarczy założyć tymczasowy profil zaufany, a z urzędnikiem spotkać się online.

 

Usługa Tymczasowego Profilu Zaufanego kierowana jest do tych wszystkich osób, które chciałyby potwierdzić profil zaufany przez internet, ale nie korzystają z bankowości elektronicznej, bądź też bank, w którym posiadają rachunek osobisty nie jest dostawcą tożsamości profilu zaufanego. Tymczasowy Profil Zaufany, tak samo jak zwykły profil zaufany, pozwala załatwić sprawy urzędowe bez wizyty w urzędzie. Konieczna jest jedynie wideoweryfikacja, czyli spotkanie z urzędnikiem przez internet.

Aby założyć profil tymczasowy należy wejść na stronę gov.pl. następnie wybrać usługę „Załóż profil zaufany” i wybrać opcję „Załóż tymczasowy profil zaufany”. Logowanie do profilu odbywa się za pomocą indywidualnego loginu i hasła, które należy wskazać, a następnie przechowywać w bezpieczny sposób. Ponadto konieczne jest podanie innych danych osobowych i kontaktowych oraz ustalenie terminu wideorozmowy. Poprzedza ją informacja meilowa potwierdzająca założenie konta w serwisie Profil Zaufany i numer złożonego wniosku, który będzie potrzeby w trakcie rozmowy z urzędnikiem. W celu ostatecznej wideoweryfikacji niezbędne jest posiadanie także sprzętu z mikrofonem i kamerą.

 

Szczegółowe informacje znaleźć można na stronie https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/tymczasowy-profil-zaufany–juz-jest. Ważne! Profil tymczasowy ważny jest 3 miesiące. Po upływie tego czasu należy złożyć wniosek o zwykły profil zaufany.