Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualnościZapraszamy na obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych

Zapraszamy na obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych

Jednym z punktów uroczystości będzie złożenie kwiatów pod pomnikiem Jednym z punktów uroczystości będzie złożenie kwiatów pod pomnikiem „Pamięci Bełchatowian”

 

Uczcimy pamięć Żołnierzy Niezłomnych. Miasto zaplanowało wydarzenia patriotyczne, ale też kulturalne i sportowe. Do udziału w uroczystościach zaprasza mieszkańców prezydent Mariola Czechowska.

 

Główne obchody tradycyjnie odbędą się 1 marca, kiedy przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Najpierw, około godz. 17:40, złożone zostaną kwiaty pod pomnikiem „Pamięci Bełchatowian”. Natomiast o godz. 18:00 w parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (ul. Kościuszki 2) rozpocznie się msza św. Nabożeństwo oprawione zostanie w intencji żołnierzy niezłomnych. Do udziału w części patriotycznej miasto zaprasza także poczty sztandarowe szkół, zakładów pracy, związków zawodowych, organizacji pozarządowych i stowarzyszeń.

 

Na 1 marca zaplanowany jest również turniej piłki nożnej. Udział w nim mogą wziąć uczniowie z roczników 2011 i młodszych z terenu Bełchatowa. Zawody odbędą się w Szkole Podstawowej nr 12, początek o godz. 9:00. Szczegółowy regulamin dostępny jest w załączniku poniżej.

 

Przez cały marzec w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej będzie można oglądać wystawę, a także ekspozycję książek. Będą one poświęcone Żołnierzom Wyklętym i podziemiu niepodległościowemu 1944-1963.

 

Uczniowie szkół średnich będą mieć okazję, aby sprawdzić swoją wiedzę. 2 marca odbędzie się już ósmy „Turniej Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych”. Uczestnicy tradycyjnie spotkają się w Muzeum Regionalnym, początek o godz. 10:15.

 

Będzie też szkolna akademia, zaplanowana jest ona na 3 marca. Przygotuje ją społeczność Szkoły Podstawowej nr 8. Montaż zatytułowany „Uwierz Polsko! Naszej wiary nie zabraknie nam!” będzie okazją do wysłuchania wspomnień i żołnierskich piosenek. Początek o godz. 11:00.  

 

Natomiast w niedzielę, 5 marca wystartuje „ Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. To ogólnopolskie wydarzenie, które po raz kolejny już zagości także w Bełchatowie. Biegacze będą mieć do pokonania symboliczny dystans o długości 1963 metrów. Trasa prowadzić będzie parkiem Samujłły na os. Binków. Zapisy wciąż trwają, ale nie ma co zwlekać z wysłaniem zgłoszenia, bo zostało już niewiele miejsc. Szczegóły można znaleźć TUTAJ, czyli w artykule „Zapisz się na Bieg Tropem Wilczym”.

 

Plakat dotyczący miejskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

 

 

 

Turniej „Ku Czci Żołnierzy Wyklętych” – regulamin