Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Zdrowo i aktywnie

Uczniowie walczą z otyłością, nadwagą i brakiem aktywności fizycznej. SP nr 12 zaangażowała się w szwajcarsko-polski projekt promujący zdrowe odżywianie i aktywny styl życia.

 

Według badań, w naszym kraju nasila się epidemia nadwagi i otyłości. To problem, który coraz częściej dotyka nie tylko dorosłych, ale także dzieci i młodzież. „Zważając na skalę zjawiska postanowiliśmy zaangażować się w projekt edukacyjny realizowany w ramach szwajcarsko-polskiej współpracy” – mówi Barbara Fesler, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 12. Program „Zapobieganie nadwadze, otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej” – bo o nim mowa, jest największym tego typu projektem w Polsce. Do jego realizacji zgłosiło się sto szkół z województwa łódzkiego. Z Bełchatowa trzy – wspomniana wcześniej „dwunastka” oraz ZSP nr 9 i SZSOnr 2.

 

Głównym celem projektu jest promowanie aktywności fizycznej oraz zasad zdrowego żywienia i stylu życia. Podczas dwóch lat trwania projektu szkoły będą realizować różne działania. Wszystko po to, aby uzyskać certyfikat szkoły przyjaznej żywieniu i aktywności fizycznej. „Kilka dni temu – 11 stycznia w naszej szkole odbył się „Dzień z Olimpiadą Dobrej Formy”. Na dzieci z klas 0-III i ich rodziców czekał turniej rodzinny. Drużyny zmierzyły się z różnorodnymi zadaniami – m.in. biegiem węża, wyścigiem rydwanów, skokami z balonami. Nie brakowało śmiechu i radości” – dodaje dyrektor SP nr 12. Wiele zadań czekało także na uczniów klas IV-VI, którzy wzięli udział w turnieju wiedzowym. Aby poprawnie wykonać przygotowane zadania dzieci musiały wykazać się znajomością piramidy zdrowego odżywiania czy aktywności fizycznej. Zadaniem każdej klasy było także przygotowanie konkursowej sałatki. Nie obyło się także bez aktywności ruchowej. Reprezentanci klas sprawdzili się w rzutach do celu oraz w szybkim zbieraniu przedmiotów na czas. Publiczność pod okiem trenerów – uczniów wykonywała różnorodne ćwiczenia gimnastyczne przy muzyce. W nagrodę każdy otrzymał świeży owoc.

 

„Dzień z Olimpiadą Dobrej Formy” to kolejne działanie szkoły w ramach projektu. Wcześniej placówka zorganizowała piknik rodzinny pod hasłem „Mamo, tato, czas się ruszać. Co ty na to?”, międzyklasowy konkurs na plakat propagujący zdrowe odżywianie i aktywność fizyczną. Uczniowie mieli również okazję spotkać się z dietetyczką, która opowiedziała o konsekwencjach wynikających z nieprawidłowej diety oraz wskazała, jak komponować pełnowartościowy jadłospis dla całej rodziny. „Angażując się w projekt chcemy zachęcić naszych uczniów do zadbania o zdrowie własne i najbliższych. Poprzez różne zabawy, konkursy i akcje staramy się uczyć naszych wychowanków, że wolny czas można spędzać inaczej niż w domu – na kanapie czy przed komputerem. Staramy się pobudzać ich do aktywności fizycznej i zmiany nawyków żywieniowych. Wierzę, że nasze działania zaowocują i przyniosą wiele dobrego” – podsumowuje dyrektor Barbara Fesler.

 

Udział w szwajcarsko-polskim projekcie polega głównie na dokumentowaniu podejmowanych przez placówkę działań prozdrowotnych, takich jak np. organizacja wspólnie spożywanych drugich śniadań czy przeprowadzanie imprez sportowo-rekreacyjnych. Całość przedsięwzięć podzielona jest na trzy etapy: przygotowanie, realizację oraz ewaluację i pomiar rezultatów. Aktywny udział promowany będzie certyfikatem zaangażowania (po pierwszym roku uczestnictwa), a następnie certyfikatem końcowym, co odgrywa istotne znaczenie w ocenie jakości pracy placówki. Uczestnicy projektu mają zagwarantowany dostęp do materiałów edukacyjnych (broszury, postery, scenariusze zajęć, itp.) oraz specjalistycznej strony internetowej.

 

Zamieścił: TK

Autor: AD-A

a.duda@um.belchatow.pl

Foto: SP 12

 

 

{gallery oswiata_16|Galeria zdjęć}