Jeśli lubisz udzielać się społecznie, dysponujesz wolnym czasem i spełniasz wymagania ustawowe, zostań ławnikiem sądowym. Kandydatury na sędziów społecznych bełchatowskiego Sądu Rejonowego oraz piotrkowskiego Sądu Okręgowego można zgłaszać do końca czerwca.
Ławnik sądowy to osoba, która reprezentuje społeczeństwo w trakcie rozpraw sądowych oraz wydawania wyroków. Ławnicy nazywani są także sędziami społecznymi i w sądzie mają takie same prawa jak asesorzy. Sędziowie doceniają ławników, ponieważ często nieprawnicze wykształcenie lub doświadczenie życiowe pomagają w podjęciu właściwej decyzji i wydaniu sprawiedliwego, niekrzywdzącego wyroku.
Obecnie trwa nabór na kadencję 2023-2027. Jesienią Rada Miejska w Bełchatowie wybierze łącznie 56 ławników. W wydawaniu wyroków będą pomagać w dwóch sądach – bełchatowskim Sądzie Rejonowym oraz piotrkowskim Sądzie Okręgowym. W przypadku bełchatowskiego wymiaru sprawiedliwości poszukiwanych jest dziewięciu ławników, w tym ośmiu do sądu pracy. Jeśli zaś chodzi o SO w Piotrkowie Trybunalskim, wybranych zostanie 47 osób, z których jedna do Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.
Każdy, kto chce zostać ławnikiem, musi spełnić następujące wymagania:
- wiek powyżej 30. roku życia, ale poniżej 70.,
- posiadanie obywatelstwa polskiego oraz pełni praw cywilnych i obywatelskich,
- bycie osobą zatrudnioną lub prowadzenie działalności gospodarczej, lub mieszkanie w miejscu zgłoszenia od minimum roku,
- odpowiedni stan zdrowia do pełnienia obowiązków,
- brak kartoteki kryminalnej,
- posiadanie minimum średniego wykształcenia.
Należy jednocześnie zaznaczyć, że ławnikiem nie może być osoba, która jest zatrudniona w sądzie, jednostkach policji czy służbie więziennej. Nie mogą to też być radni, duchowni, żołnierze, a także aplikanci radcowscy.
Aby zostać ławnikiem sądowym, nie wystarczy po prostu się zgłosić, tak jak w przypadku innych miejsc pracy. Konieczne jest zdobycie poparcia 50 mieszkańców Bełchatowa z czynnym prawem wyborczym, które zgłoszą kandydata. Innym sposobem jest zgłoszenie się za pośrednictwem organizacji lub stowarzyszenia.
Kandydaci ubiegający się o stanowisko ławnika sądowego, muszą złożyć odpowiednie dokumenty w urzędzie miasta. Do wypełnionej karty zgłoszenia należy dołączyć:
- 2 aktualne fotografie,
- zaświadczenie o niekaralności,
- zaświadczenie lekarskie,
- oświadczenie kandydata, że nie toczy się przeciwko niemu postępowanie karne,
- oświadczenie kandydata, że nie jest i nigdy nie był pozbawiony władzy rodzicielskiej.
- odpis z Krajowego Rejestru Sądowego albo odpis lub zaświadczenie potwierdzające wpis do innego właściwego rejestru lub ewidencji (w przypadku zgłoszenia dokonanego przez stowarzyszenie, inną organizację społeczną lub zawodową),
- listę osób zawierającą imię (imiona), nazwisko, numer ewidencyjny PESEL, miejsce stałego zamieszkania i własnoręczny podpis każdej z pięćdziesięciu osób zgłaszających
kandydata na ławnika (w przypadku zgłoszenia przez obywateli).
Koszt opłaty za wydanie informacji z Krajowego Rejestru Karnego oraz z Krajowego Rejestru Sądowego albo odpisu lub zaświadczenia innego właściwego rejestru lub ewidencji ponosi Skarb Państwa. Opłaty za badania lekarskie i za wystawienie zaświadczenia lekarskiego ponosi kandydat na ławnika.
Ważne! Kandydatury na ławników można zgłaszać w nieprzekraczalnym terminie do 30 czerwca. Zgłoszenia, które wpłyną po tym czasie lub które nie spełnią wymogów formalnych o których mowa wyżej, pozostawia się bez dalszego biegu. Przywrócenie terminu do zgłoszenia kandydatów jest niedopuszczalne.
Karty zgłoszenia kandydata na ławnika wraz z kompletem dokumentów można składać w Urzędzie Miasta Bełchatowa, ul. Czyżewskiego 7, pokój 112 w godzinach pracy urzędu. Informacji udziela Elżbieta Jaszyńska, Dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Bełchatowa (tel. 44 733 52 49).
Dokumenty do pobrania