Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsKulturaZrób najbrzydszą marzannę i wygraj

Zrób najbrzydszą marzannę i wygraj

Konkursowe marzanny muszą być wykonane z ekologicznych materiałówKonkursowe marzanny muszą być wykonane z ekologicznych materiałów

 

Za nieco ponad tydzień będziemy witać astronomiczną wiosnę. Z tej okazji Muzeum Regionalne ogłasza konkurs na najbrzydszą marzannę. Podobnie, jak w latach poprzednich, udział w zabawie mogą brać dzieci z bełchatowskich szkół i przedszkoli.

Zgodnie ze starym, słowiańskim zwyczajem, marzanna symbolizuje odchodzącą zimę. W czasach pogańskich jej topienie odbywało się w czasie Jarego Święta, co miało nie tylko przywołać wiosnę, ale także zapewnić dobre plony w danym roku. Dziś tradycję tę podtrzymują zazwyczaj najmłodsi, i to właśnie ich Muzeum Regionalne zaprasza do udziału w specjalnym konkursie.

 

Chodzi o przygotowanie najbrzydszej kukły, która najlepiej odda wszelkie zimowe zmartwienia i troski. Jak mówi dyrektor muzeum Marek Tokarek, uroda konkursowej kukły jest rzeczą wtórną. – Im brzydsza marzanna, tym lepiej. Przecież one nigdy piękne nie były. Dla nas liczy się to, z jakich materiałów zostanie wykonana. Konkursowe prace muszą być ekologiczne – tłumaczy dyrektor Tokarek.

Jak czytamy w regulaminie konkursu, który dostępny jest na stronie Muzeum Regionalnego Regionalnego, marzanny mogą być zrobione wyłącznie z naturalnych materiałów. Chodzi np. o słomę, siano, drewno czy papier. Zakazane jest natomiast używanie elementów z plastiku, folii i metalu.

 

Udział w konkursie mogą wziąć dzieci uczęszczające do bełchatowskich przedszkoli i szkół podstawowych. Co ważne, przyjmowane będą wyłącznie prace zbiorowe, a każda grupa przedszkolna bądź klasa mogą przygotować tylko jedną marzannę. Szczegółowe informacje na temat zabawy można uzyskać również pod numerem tel. 44 633 11 33.

 

Kukły należy dostarczyć do siedziby Muzeum Regionalnego do godz.12:00 w piątek, 17 marca. Tego samego dnia nastąpi również rozstrzygnięcie zabawy. Wręczenie nagród i wyróżnień odbędzie się zaś pierwszego dnia kalendarzowej wiosny, czyli we wtorek, 21 marca, o godz. 10:00.

 

AP