Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualnościDo Bełchatowa wróci kolej. Umowa podpisana

Do Bełchatowa wróci kolej. Umowa podpisana

Do Bełchatowa wróci kolej. Umowę podpisują przedstawiciele PKP i firmy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisała umowę z TPF sp. z.o.o na dokumentację projektową dotyczącą linii nr 24, fot. PKP PLK
Powrót kolei do Bełchatowa coraz bliżej. Umowa na dokumentację projektową dla przebudowy linii kolejowej Piotrków Trybunalski – Bełchatów z wydłużeniem do Bogumiłowa została właśnie podpisana.

Modernizacja i elektryfikacja linii kolejowej nr 24 ma ruszyć w 2027 roku. Teraz firma TPF sp. z o.o będzie przygotowywać dokumentację projektową na realizację tego zadania. Ma być ona gotowa w pierwszym kwartale 2026 roku. Warte 15,5 mln zł prace projektowe sfinansuje rząd w ramach programu Kolej Plus. Umowę w tym zakresie PKP PLK, ze wspomnianą już firmą TPF, podpisały w poniedziałek 24 lipca.

– Oznacza to, że bełchatowianie w niedalekiej przyszłości będą mogli podróżować pociągiem z Bełchatowa do większych miast. Nad projektem powrotu kolei do Bełchatowa pracowaliśmy ponad półtora roku. W jego przygotowanie zaangażowało się wiele samorządów. Cieszę się, że dziś to ambitne zadanie wchodzi w kolejny etap realizacji – mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa.

W ramach zadania wykonawca przebuduje 34,4 km linii kolejowej nr 24. Dodatkowo wydłuży ją o 7,2 km do Bogumiłowa. Trasa zostanie zelektryfikowana. W efekcie przewoźnicy będą mogli wykorzystywać nowoczesne, ekologiczne pojazdy i tym samym przygotować lepszą ofertę dla podróżnych. Szacuje się, że po modernizacji i elektryfikacji czas przejazdu wyniesie około 1 h 25 min. Projekt dotyczący Bełchatowa jest jednym z 34, jakie otrzymały rządowe dofinansowanie w ramach programu Kolej Plus. Jak można przeczytać na stronie PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.: „mieszkańcy zyskają dostęp do kolei dzięki odbudowie przystanku w Bełchatowie oraz budowie nowych przystanków o roboczych nazwach: Wola Krzysztoporska, Korczew, Kurnos, Zarzecze, Trząs oraz Bogumiłów. Obiekty będą mieć wiaty, ławki, jasne oświetlenie. Będą też przyjazne dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Dlatego będzie odpowiednia wysokość peronów ułatwi wsiadanie i wysiadanie z pociągu. Prace budowlane zaplanowano na lata 2027-2029”.

– Modernizacja i wydłużenie linii w kierunku zachodnim pozwoli na większe otwarcie Bełchatowa na ruch kolejowy, a w konsekwencji ściągnięcie do naszego miasta nowych inwestorów i turystów. Zapewni ona także większy komfort mieszkańcom, którzy aby podróżować koleją zmuszeni są dojeżdżać do dworca w Piotrkowie Trybunalskim czy Łodzi. Planujemy, aby realizowane były przewozy pasażerskie, które nie wykluczają ruchu innego rodzaju pociągów. To bardzo dobra informacja, szczególnie w obliczu czekającej Bełchatów i cały region transformacji energetycznej – dodaje prezydent Mariola Czechowska.