Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Plac Wolności

W 2018 roku zakończyła się rewitalizacja placu Wolności
Kiedyś mieścił się tu urząd miasta, później targowisko i boisko. Kilkukrotnie zmieniał też nazwę – najpierw był Nowym Rynkiem, później placem marszałka Józefa Piłsudskiego, a od ponad siedemdziesięciu lat nosi nazwę placu Wolności. To właśnie tu niegdyś tętniło życie Bełchatowa i do dziś to ulubione miejsce spacerów, wypoczynku, spotkań.

Kilka słów o historii placu Wolności. Dawniej  nazywany był Nowym Rynkiem. W 1935 roku przemianowano go na plac Józefa Piłsudskiego. W okresie międzywojennym zachodnia część pełniła funkcję placu targowego, w części wschodniej znajdowało się boisko. 11 listopada 1938 roku została odsłonięta tablica upamiętniająca legionistów i członków POW, pochodzących z Bełchatowa i gm. Bełchatówek, poległych w latach 1918-1920. Ukrywana w okresie okupacji tablica, ujrzała światło dzienne w 1988 roku. Ustawiono ją wówczas przed kaplicą p.w. Św. Stanisława  przy ul. gen. L. Czyżewskiego. W 1955 roku  w setną rocznicę śmierci A. Mickiewicza na dawnym postumencie pomnika wmurowano tablicę poświęconą poecie. W latach 80. postument zburzono.

Plac Wolności nabrał nowego blasku dzięki rewitalizacji, która zakończyła się w 2018 roku. Pojawiły się na nim muzyczny plac zabaw, który nawiązuje do znajdującej się tuż obok szkoły muzycznej, kawiarniane ogródki, pergole z zadaszeniem ukryte wśród miejskiej zieleni. Do tego plenerowa siłownia i mieniąca się różnymi kolorami fontanna. A już od wejścia wita wszystkich marszałek Józef Piłsudski, pierwszy Honorowy Obywatel Bełchatowa. Jego posąg przypomina o tym, co było i o tym, co także dziś jest dla nas najważniejsze. Bez wątpienia klimat tego miejsca zna każdy mieszkaniec Bełchatowa. Do poznania uroku placu Wolności zachęcamy także i Was.