Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualnościRozmawiali o współpracy gospodarczej

Rozmawiali o współpracy gospodarczej

Goście z Ukrainy przedstawili potencjał gospodarczy swoich miast i regionów Goście z Ukrainy przedstawili potencjał gospodarczy swoich miast i regionów

 

W Bełchatowie goszczą przedstawiciele samorządu, organizacji społecznych oraz przedsiębiorcy z Nowogrodu Wołyńskiego oraz Jużnoukraińska. Biorą oni udział w zorganizowanym przez prezydent Mariolę Czechowską Forum Współpracy Gospodarczej Miast Partnerskich. To okazja do wymiany doświadczeń, a także nawiązania partnerskich kontaktów biznesowych.

Forum odbyło się 11 października w MCK PGE Gigantach Mocy. Wcześniej goście odwiedzili magistrat, gdzie spotkali się z przedstawicielami urzędu, z którymi mogli porozmawiać m.in. o pozyskiwaniu środków unijnych, planowaniu i realizacji miejskich inwestycji oraz budżecie.

 

– Forum, którego organizację zainicjowała prezydent Mariola Czechowska, to pierwszy i ważny krok do rozpoczęcia współpracy gospodarczej między przedsiębiorcami z Bełchatowa i regionu, a naszymi przyjaciółmi z Ukrainy. Przede wszystkim musimy się zastanowić, jak pomóc Ukrainie. Chcemy się wsłuchać w głosy naszych partnerów z Nowogrodu Wołyńskiego oraz Jużnoukraińska i dowiedzieć się, jakiego wsparcia konkretnie potrzebują. Wszyscy mieszkańcy Bełchatowa i naszego regionu od samego początku wojny mocno zaangażowali się w pomoc naszym wschodnim sąsiadom, za co serdecznie dziękujemy. To piękny odruch serca, który chcemy kontynuować, również na polu gospodarczym – tłumaczył wiceprezydent Bełchatowa Dariusz Matyśkiewicz.

Jak podkreślali obecni w Bełchatowie goście z Ukrainy, niezwykle istotne jest dla nich nawiązanie międzynarodowej współpracy, zarówno na szczeblu władz samorządowych, jak i świata biznesu. – Forum ma dla nas ogromne znaczenie, szczególnie teraz, kiedy Ukraina została oficjalnie krajem kandydującym do członkostwa w Unii Europejskiej. Liczymy, że dzięki pogłębieniu współpracy z Bełchatowem nauczymy się skutecznie aplikować po unijne środki, a także rozwijać swoje przedsiębiorstwa tak, by skutecznie mogły debiutować na międzynarodowych rynkach – mówił mer Nowogrodu Wołyńskiego Mikoła Borowiec, który z uczestnikami forum połączył się online.

Organizacja takiego międzynarodowego wydarzenia, jakim bez wątpienia jest Forum Współpracy Gospodarczej Miast Partnerskich z Polski i Ukrainy, była dużym wyzwaniem. – Zależało nam, by było ono interesujące dla wszystkich uczestników. Każdy ma inne oczekiwania, a także inny bagaż doświadczeń. Zrobiliśmy jednak wszystko, aby zrealizować wskazane przez Państwa wcześniej cele. Jesteśmy otwarci, aby dzielić się naszym doświadczeniem i wiedzą, tak byście mogli z tego wydarzenia wyciągnąć jak najwięcej i skutecznie realizować cele gospodarcze, jakie stają przed Waszymi miastami – mówi Artur Kurzeja, Sekretarz Miasta Bełchatowa.

W trakcie spotkania w MCK PGE Gigantach Mocy uczestnicy sympozjum rozmawiali na tematy związane z rozwojem firm, współdziałaniem z władzami lokalnymi czy pozyskiwaniem unijnych funduszy. – Mamy ogromną nadzieję na dobrą, wspólną przyszłość w Europie. Ważne jest, aby już na tym początkowym etapie uczyć się dobrych praktyk stosowanych w krajach europejskich. Jesteśmy przekonani, że nasi przyjaciele z Bełchatowa podzielą się z nami wiedzą w tym temacie – powiedział Sergiusz Haraszczuk, ekspert z rozwoju społeczności z Nowogrodu Wołyńskiego. – Mamy nadzieję, że ta potworna wojna się niedługo skończy i będziemy mogli wrócić do normalnego, spokojnego życia. Dlatego przyjechaliśmy tutaj, aby poszerzyć naszą współpracę i zainicjować nowe projekty, co pozwoli naszym przedsiębiorcom wejść na wyższy poziom – dodał Mikoła Syczenko, Przewodniczący Rady Dyrektorów Przedsiębiorstw Przemysłowych z Nowogrodu Wołyńskiego.

O możliwościach współpracy międzynarodowej w kontekście Bełchatowa, regionu bełchatowskiego i województwa z ukraińskimi samorządami mówił Wicemarszałek Województwa Łódzkiego Zbigniew Ziemba. – Potencjał gospodarczy naszego regionu jest znaczący, w porównaniu z potencjałem gospodarczym regionów ukraińskich, które z przyczyn oczywistych przeżywają obecnie trudne chwile. W najbliższych latach Ukraina będzie potrzebowała inwestycji, i to ważne, abyśmy my – Polacy, nasze podmioty gospodarcze i firmy – również z Bełchatowa i województwa łódzkiego – uczestniczyły w przyszłości w odbudowie Ukrainy – podkreślił wicemarszałek Ziemba.

 

>>> Zobacz fotogalerię: Forum Współpracy Gospodarczej Miast Partnerskich cz. 1

 

>>> Zobacz fotogalerię: Forum Współpracy Gospodarczej Miast Partnerskich cz. 2

W Forum Współpracy Gospodarczej Miast Partnerskich z Polski i Ukrainy poruszone zostały także kwestie doradztwa zawodowego, rozwijania przedsiębiorczości i pozyskiwania pracowników. Tematy te szeroko omówili przedstawiciele firm działających w bełchatowskiej strefie przemysłowej, a także instytucji zajmujących się szeroko pojętą gospodarką, m.in. Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Bełchatowsko Kleszczowskiego Parku Przemysłowo Technologicznego czy Regionalnej Izby Gospodarczej w Bełchatowie.

 

AP

 

Wiceprezydent Bełchatowa Dariusz Matyśkiewicz podkreślił rolę współpracy z miastami partnerskimi Wiceprezydent Bełchatowa Dariusz Matyśkiewicz podkreślił rolę współpracy z miastami partnerskimi  

 

Z uczestnikami forum połączył się także mer Nowogrodu Wołyńskiego Mikoła BorowiecZ uczestnikami forum połączył się także mer Nowogrodu Wołyńskiego Mikoła Borowiec

 

W magistracie delegacja z Ukrainy rozmawiała m.in. na temat miejskich inwestycji oraz współpracy z lokalnym biznesemW magistracie delegacja z Ukrainy rozmawiała m.in. na temat miejskich inwestycji oraz współpracy z lokalnym biznesem