Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualnościSkorzystali z bezpłatnych badań profilaktycznych

Skorzystali z bezpłatnych badań profilaktycznych

Podczas akcji można było m.in. zmierzyć ciśnieniePodczas akcji można było m.in. zmierzyć ciśnienie i poziom cukru we krwi

Profilaktyka schorzeń kardiologicznych i osteoporozy to główny cel akcji „Zdrowy Bełchatów na PLUS”, którą miasto zorganizowało w ramach Budżetu Obywatelskiego. Z darmowych badań skorzystało kilkudziesięciu bełchatowian. Chętni mogli m.in. zmierzyć sobie ciśnienie, poziom cukru i cholesterolu, a także porozmawiać ze specjalistami.

 – Cieszymy się, że możemy realizować ten projekt. Prezydent Mariola Czechowska gorąco zaprasza wszystkich mieszkańców, aby skorzystali z możliwości bezpłatnego wykonania podstawowych badań. Profilaktyka jest bowiem niezwykle ważna, jeśli nie najważniejsza. Dzięki nim można bowiem odpowiednio wcześnie wykryć jakieś nieprawidłowości i zacząć się leczyć, co z kolei często pozwala uniknąć konieczności interwencji chirurgicznej. Szczególnie w przypadku schorzeń naczyniowych i kardiologicznych, na które w tej akcji jest położony szczególny nacisk – mówi Dariusz Matyśkiewicz, wiceprezydent Bełchatowa.

„Zdrowy Bełchatów na PLUS”, czyli zwycięski projekt ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego, zakłada przebadanie jak największej liczy mieszkańców pod kątem osteoporozy czy schorzeń kardiologicznych. Jej trzecia odsłona miała miejsce w niedzielę 25 czerwca w Szkole Podstawowej nr 8 na os. Dolnośląskim. Mieszkańcy mieli możliwość spotkania się ze specjalistami z dziedziny kardiologii czy fizjoterapii, zrobić elektrokardiografię (EKG). Ale nie tylko. Do dyspozycji chętnych był też dietetyk, który udzielał porad żywieniowych. Z kolei w osteobusie wykonywana była densytometria, która precyzyjnie bada masę kostną, przez co umożliwia wczesne rozpoznanie osteoporozy.

Z możliwości bezpłatnych badań profilaktycznych skorzystało kilkudziesięciu bełchatowian. Jak sami mówią, warto regularnie sprawdzać stan swojego zdrowia, by jak najdłużej się nim cieszyć. – Dzisiaj trudno się dostać do lekarza, terminy są odległe. Dlatego przyszłam tutaj, bo na miejscu i od ręki mogę się przebadać – mówi pani Leokadia. – Szczególnie my, emeryci, musimy dbać o swoje zdrowie. A po co? Żeby dłużej żyć – dodaje pani Urszula.

Kolejna okazja do wykonania bezpłatnych badań profilaktycznych w ramach projektu „Zdrowy Bełchatów na PLUS” będzie już we wrześniu. Zapraszamy wszystkich mieszkańców do skorzystania z tej możliwości. Bo zdrowie jest przecież najważniejsze.

AP

chętni mogli także wykonać densytometrięChętni mogli także wykonać densytometrię