Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaDla mieszkańcaZdrowiePosiadasz już Internetowe Konto Pacjenta?

Posiadasz już Internetowe Konto Pacjenta?

szczepienia lekarz 8867

Nie pamiętasz, jaki lek zapisał ci lekarz ani jak go stosować? Nic straconego, bo teraz każdy pacjent może monitorować historię swoich wizyt u lekarza czy w aptece, odebrać i zrealizować e-receptę, a to za sprawą Internetowego Konta Pacjenta. To jeszcze nie wszystkie zalety nowej usługi zaproponowanej przez Ministerstwo Zdrowia.

IKP, czyli Internetowe Konto Pacjenta to nowa aplikacja online, która ułatwi pacjentom dostęp do wielu informacji i usług związanych z służbą zdrowia. Jest ona szybka, łatwa i bezpieczna. Choć działa dopiera od roku, cieszy się dużym zainteresowaniem.

Aplikacja wprowadzona została na rynek przez Ministerstwo Zdrowia i Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Choć wciąż jest ona w fazie rozwoju, to już teraz możemy z niej korzystać w wielu sytuacjach, na przykład gdy chcemy odebrać i zrealizować e-receptę – także bez wychodzenia z domu, sprawdzić, jakie leki dotąd wykupiliśmy i jak je zażywać. To jeszcze nie wszystko. IKP pozwala na otrzymanie recept od pielęgniarki lub położnej zarówno po osobistym badaniu, jak i po konsultacji medycznej przez telefon.

Logując się na swoje konto, sprawdzimy również, kiedy i u jakiego lekarza w ramach NFZ-u ostatnio byliśmy sami lub z naszymi pociechami, a także jakie programy profilaktyki zdrowotnej nam przysługują. Przez IKP upoważnimy też inne osoby do odbioru dokumentacji medycznej oraz pozyskania informacji na temat naszego stanu zdrowia.

– To tylko część funkcjonalności, a praktycznie z każdym kwartałem jest ich coraz więcej – podkreśla Paweł Szrot, Zastępca Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, i dodaje, że wkrótce IKP będzie można sprawdzić m.in. swoje deklaracje lekarza, pielęgniarki lub położnej podstawowej opieki zdrowotnej. Trwają prace nad umożliwieniem dostępu do pełnej dokumentacji medycznej, którą pacjent nie tylko będzie mógł przejrzeć, ale również pobrać.

Jedną z ważniejszych zalet IKP, którą pacjenci sobie cenią, jest to, że rozproszone dotąd w różnych systemach ich dane medyczne znajdują się teraz w jednym miejscu i co równie ważne, są dostępne dla każdego, kto zdecyduje się na założenie konta.

Jak to zrobić? Nic trudnego – wystarczy mieć Profil Zaufany (jeśli jeszcze go nie posiadamy, można szybko i prosto go założyć na https://obywatel.gov.pl), za pomocą którego wchodzimy na stronę www.pacjent.gov.pl, na której logujemy się bezpośrednio do IKP. Przypomnijmy, że logowanie się przez Profil Zaufany to gwarancja bezpieczeństwa naszych danych osobistych.

KZB