Seminarium było doskonałą okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy dwoma polskimi regionami energetycznymi, które bazują na węglu brunatnym – Bełchatowem oraz Turkiem.
– Z władzami Turku spotykaliśmy się już wcześniej. Wówczas rozmawialiśmy o ciepłowni, która dostarcza ciepło mieszkańcom tego miasta. Z tego spotkania wynieśliśmy mnóstwo praktycznej wiedzy. Teraz jest dobry czas, aby przygotować Bełchatów do transformacji. Mam tutaj na myśli także społeczne przygotowanie mieszkańców do tego procesu – mówi prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska. – Dzisiejsze seminarium jest świetną okazją do rozmów o transformacji z praktykami. W Turku transformacja rozpoczęła się dziesięć lat temu i dzisiaj widać już jej efekty oraz korzyści, jakie przyniosła mieszkańcom. To jest wiedza praktyczna, którą weźmiemy pod uwagę sporą przy podejmowaniu decyzji dotyczących przyszłości Bełchatowa – dodaje prezydent Mariola Czechowska.
Rozmawiali o praktycznej stronie transformacji
Prelegenci omówili czynniki, jakie sprawiły, że mimo zamknięcia kopalni i elektrowni w Turku, tamtejszy rynek pracy i gospodarka wyszły z transformacji zwycięsko. Podzielili się także swoimi doświadczeniami w kwestii m.in. rozwoju przedsiębiorczości. – Nie wolno czekać, tylko trzeba działać szybko. Udać się do tych instytucji, które mogą pomóc w rozwoju gospodarczym Bełchatowa i regionu. Wskazywać na problemy, które mogą powstać w związku z zamknięciem kopalni i elektrowni. Szybkie podjęcie działań pozwoli przejść przez transformację niemal bezboleśnie – podkreśla Romuald Antosik, Burmistrz Miasta Turek.
Uczestnicy spotkania dowiedzieli się także, w jaki sposób przygotować mieszkańców, przedsiębiorców i samorządy do transformacji. Poruszyli także temat przeciwdziałaniu bezrobociu i problemom społecznym.
Bełchatowskie seminarium było pierwszym z cyklu, który ma wzmocnić lokalną przedsiębiorczość. Przyczynić się do tego mają różne formy współpracy między samorządem a lokalnym biznesem oraz wypracowanie dobrych praktyk, jakie będzie można wdrożyć praktycznie od zaraz. Wszystko to w przyszłości może przełożyć się na podniesienie jakości życia oraz innowacyjności transformowanego regionu.
AP