Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualnościŚwiętowaliśmy niepodległość. Bełchatów był biało-czerwony

Świętowaliśmy niepodległość. Bełchatów był biało-czerwony

Świętowaliśmy niepodległość. 11 listopada Bełchatów był biało-czerwony
Prezydent Mariola Czechowska podziękowała bełchatowianom za wspólne świętowanie 11 listopada
W sobotę 11 listopada Bełchatów uczcił 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Miejskie uroczystości tradycyjnie rozpoczęła msza św. w intencji Ojczyzny. Później złożono kwiaty pod posągiem marszałka Piłsudskiego. Kulminacyjnym punktem obchodów był zaś koncert zespołu Śląsk.

Narodowe Święto Niepodległości to jedno z najważniejszych polskich świąt. 11 listopada w całej Polsce wspominamy wszystkich, którzy za odzyskanie upragnionej wolności i nieodległości zapłacili najwyższą cenę. Tak, jak w całej Polsce, także w naszym mieście odbyły się uroczystości, w trakcie których bełchatowianie oddali cześć bohaterom 1918 roku. Oddali także hołd wszystkim, którzy przez 123 lata zaborów walczyli o zachowanie naszej tożsamości narodowej.

Świętowaliśmy niepodległość. Bełchatów był biało-czerwony

Oficjalne miejskie obchody rozpoczęła msza św. w intencji Ojczyzny, która odprawiona została w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika przy ul. Czyżewskiego. Po nabożeństwie złożono kwiaty pod pomnikiem żołnierzy i ochotników poległych w walce o niepodległość. Następnie uczestnicy uroczystości, z prezydent Mariolą Czechowską na czele, przeszli na Plac Wolności. Pod odśpiewaniu mazurka Dąbrowskiego pod posągiem architekta polskiej wolności – marszałka Józefa Piłsudskiego złożono kwiaty. Były także okolicznościowe przemówienia. Prezydent Mariola Czechowska podziękowała, że tak wielu bełchatowian przyjęło zaproszenie do wspólnego świętowania. Natomiast wiceprezydent Łukasz Politański przypomniał wydarzenia z 1918 roku oraz podkreślił, że kształt naszej Ojczyzny zależy od każdego Polaka.

– Nikt nie zadba o nasze dobro, jeżeli my sami nie będziemy o nie dbać. Pamiętajmy, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze. Pielęgnujmy ją w naszych domach, wtedy będziemy pewni, że rozkwitnie w pełnej krasie – mówił wiceprezydent Politański. – Warto dziś także zaznaczyć, że spotykamy się na placu Wolności nieprzypadkowo. To właśnie tutaj przed wybuchem II wojny światowej odbywały się wszystkie patriotyczne uroczystości. To tutaj także odbyło się Święto Niepodległości 11 listopada 1938 roku. I to właśnie w tym miejscu bełchatowianie postanowili wznieść postument, na którym umieścili tablicę poświęcona piętnastu legionistom i peowiakom, którzy oddali życie za to, co było dla nich najcenniejsze – naszą wolność – dodał wiceprezydent.

– Spotykamy się w cieniu posągu Józefa Piłsudskiego. Pamiętajmy też o tym, że nie tylko trud legionowy, nie tylko autorytet Marszałka, ale także wszystkich formacji politycznych oraz wszystkich trendów myślowych, czyli cały potencjał intelektualny narodu polskiego ukierunkowany był na jeden cel – odzyskanie niepodległości – podkreślał wicemarszałek województwa łódzkiego Zbigniew Ziemba.

Uroczystości uświetniła także Miejska Orkiestra Dęta Bełchatów-Grocholice. W jej wykonaniu mogliśmy usłyszeć m.in. hymn Wojska Polskiego, ale także znane i lubiane piosenki żołnierskie.

>>> Zobacz fotogalerię: Narodowe Święto Niepodległości

Ostatnim punktem sobotnich obchodów był koncert w MCK PGE Gigantach Mocy. Najpierw na scenę weszli artyści z bełchatowskiej grupy folklorystycznej „Rajka”. Później zaś publiczność mogła podziwiać gwiazdę wieczoru, czyli Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny. Jak podkreślali obecni na sali bełchatowianie, było to fantastyczne widowisko, które na długo zostanie w ich pamięci. Podczas koncertu pod tytułem „A to Polska właśnie” artyści zabrali widzów w muzyczną podróż do różnych regionów naszego kraju, m.in. na Podhale czy właśnie na Śląsk.

Koncert dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

>>> Zobacz fotogalerię: Koncert zespołu „Śląsk”

Przed nami jeszcze kilka wydarzeń towarzyszących tegorocznemu Narodowemu Świętu Niepodległości. Już we wtorek 14 listopada spotkamy się w parku Olszewskich. To właśnie tam odbędzie się Bełchatowski Bieg Niepodległości. Więcej na ten temat piszemy w naszym artykule TUTAJ. Natomiast w piątek 17 listopada zapraszamy do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej przy ul. Kościuszki. O godz. 17:30 wystąpi tam znana już bełchatowskiej publiczności Kapela „Fakiry”. Koncert zatytułowany jest „Tobie wierni Polsko”.

Narodowe Święto Niepodległości

Przypomnijmy, że święto 11 listopada zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937, a następnie zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 roku. Święto to przywrócono dopiero ustawą w okresie transformacji systemowej, która miała miejsce 1989 roku. Warto także mieć na uwadze, że rokrocznie Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

AP